Little Black Dress (LBD) ya da Türkçesi ile ' küçük siyah elbise ' her kadında olması gereken en temel kıyafetlerden birisidir. Peki kökeni 1920'li yıllara, Coco Chanel ve Jean Patou'ye dayanan küçük siyah elbiseyi bu kadar önemli kılan nedir?

Her siyah elbise için 'LBD' demek doğru olmaz, zira küçük siyah elbisenin en önemli özelliği her an, her ortama uyum sağlayabilir olmasıdır! Örneğin topuklu ayakkabı ve gösterişli takılar ile şık bir davette, veya babet ve hırka ile daha rahat bir ortamda giyilebilmelidir, kısacası rahat kombinlenmesi en temel özelliğidir. En güzel yanı ise bu elbiseyi farklı şekillerde kombinleyerek defalarca giyebiliyor olmanız.

Eğer kendinizi ifade edebileceğiniz küçük siyah elbisenizi bulduysanız gelin onu nasıl kombinleyeceğinize beraber göz atalım.

ŞIK TAKILAR: Küçük siyah elbise oldukça sade bir kıyafet olduğu için, biraz daha şık hale getirmek için gösterişli takılardan  yardım alabilirsiniz. Özellikle signature necklace diye tabir edilen iri ve taşlı kolyeler elbisenizi mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır.

RENKLI / DESENLI AYAKKABILAR: Genelde küçük siyah elbiseyi pudra veya siyah ayakkabılar ile kombinlemeyi seviyoruz, ancak  ara ara değişiklik yapmaktan zarar gelmez! Renkli ve desenli ayakkabı (ve çanta ile) küçük siyah elbisenize bir anda renk ve farklı bir enerji katabilirsiniz.  Havalar biraz daha soğuduğunda ise, elbisenizin altına uzun siyah çizmelerinizi giyerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

DESENLI / DÜZ SIYAH ÇORAP: Özellikle soğuk havalarda siyah bir elbisenin altına güzel bir opak ya da desenli siyah çorap yakışacaktır. Tabii siyah yerine renkli çoraplar da deneyebilirsiniz, tercih sizin!

HIRKA / CEKET:  Küçük siyah elbisenize bambaşka bir hava katmak için, sıcak havalarda ince bir hırka, biraz daha serin havalarda ise ceket veya deri ceket ile kombinleyebilirsiniz. Hatta ceket tercihinizde fuşya, sarı gibi iddialı tonlar seçerseniz çok güzel bir kontrast kombin oluşturmuş olacaksınız.

BABET: Babet ile kombinlenen küçük siyah elbiseyi, şıklıktan çok da ödün vermeden daha sportif bir davette rahatça kullanabilirsiniz. İsterseniz bu kombini çorapsız veya isterseniz opak çoraplarla tamamlayabilirsiniz.