İyi giyinmenin başlıca kuralı bedeninizi tanımak ve ölçülerinizi bilmektir. Vücudunuzu  tanımak ve ona uygun kıyafetler seçmek daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, en güzel kıyafet bedeninize uygun olan kıyafettir!

Başka bir yazımızda başlıca vücut tipleri nelerdir bahsetmiştik, bu yazımızda ise vücut tiplerine göre giyim nasıl olmalı sorusuna cevaplar vermeye çalışacağız. Beliniz kalın, göğüsleriniz büyük ya da kalçanız geniş mi? Vücut tipine göre giyinmenin en önemli kuralı vücudunuzdaki sorunlu ya da halihazırda dikkat çeken bölgeyi tanıyıp dikkati başka bir bölgeye çekmek olmalıdır. Sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgeyi vurgulayan kıyafetlerden kaçınmalısınız.

GENIŞ ÜST BEDEN VE BÜYÜK GÖĞÜSLÜLER IÇIN GIYIM ÖNERILERI

Büyük göğüsler ve geniş omuzların vücudumuza göre daha orantılı durması amaçlanmalıdır.

Göğüsler büyük ise kapalı yaka kıyafetler giymek hatalı olacaktır. Ölçülü bir yerde biten V yakalı, açık yaka kıyafetler tercih edilmelidir. Kayık yaka geniş omuzlar için uygun olmayacaktır.

Üst bölgenize tamamen oturan, aşırı dar kıyafetlerden, özellikle göğüs hizasına dikkat çeken detaylara sahip kıyafetlerden uzak durmalısınız. Örneğin bir tshirt üzerine spor bir gömlek giyecekseniz, göğüs kenarlarından salınan, salaş bir model seçmemelisiniz, ya da vücudunuzun bu bölgesinde aksesuarlar kullanmamalısınız. Ek olarak üst bedeninizde pantolonunuza göre daha koyu renkler seçerek üst bedeninizdeki dikkat çeken görüntüyü azaltabilirsiniz.

KALIN BEL IÇIN GIYIM ÖNERILERI

Kalın belliler için amaç omuzları ya da kalçayı belinize göre daha geniş göstermek olmalıdır. Dar ve düz kesim, vücudu tamamen saran t-shirt ya da kazaklar yerine omuzlara vurgu yapan açık yakalı, örneğin kayık yakalı, derin V yakalı elbiseler ya da vatkalı, kuplu giysiler tercih edilebilir. Kemer kullanımını bele vurgu yapacağından kısıtlı tutmaya çalışın. "A" şeklinde etekler kullanarak da belinizi daha ince gösterebilirsiniz.

İNCE ÜST BEDEN VE GENIŞ BASENLERE SAHIP OLANLAR

Kalça bölgesi geniş olduğundan bu bölgeyi daha küçük gösterecek kıyafetler seçilmelidir. Kabarık etekler yerine daha düz kesim kıyafetler tercih edilmelidir. Etek ve pantolonlarınızı daha koyu tonları, üst bedeninize açık tonları tercih etmelisiniz. Tek parça ve tek renk koyu elbiseler de basenlerinizi saklamak için kullanılabilir. Boru paça pantolon ve ayakkabılarda topuk tercih edilmelidir. Yüksek belli pantolon ya da eteklerden kaçınmalısınız.

Üst bedeninize dikkat çekmek için bazı aksesuarlardan faydalanabilirsiniz, bir fular, güzel bir kolye ya da broş kullanabilirsiniz. İnce çizgili kumaşlar ile kendinizi daha ince gösterebilirsiniz.

ALT BEDEN VE ÜST BEDEN ARASINDA FARK OLANLAR

Alt bedenin, yani bacakların gövdeye göre daha kısa göründüğü durumlarda gövdeyi daha uzun göstereceği için düşük belli pantolon ve eteklerden uzak durmalısınız. Pantolonlarınızın paçalarını kısa tutarsanız bu bacaklarınızın daha da kısa görünmesini neden olur. bu nedenle tercih edilmemelidir. Belin yukarısında biten ceketler ve pantolon ile aynı renkte kemer yine alt bedeninizi olduğundan uzun göstererek bir denge oluşturmanızı sağlayacaktır.

Üst beden kısa, bacakların daha uzun olduğu durumlarda ise tam tersi olarak uzun ceket ve gömlekler ile üst bedeninizi uzun gösterebilirsiniz. Üstünüze giydiğiniz kıyafeti aynı renkte kemerle destekleyebilirsiniz. Yüksek belli etek ve pantolonlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

BOY UZUNLUĞUNA GÖRE ÖNERILER

Kısa boylular için dar kıyafetler daha doğru seçimler olacaktır. Ceket ya da gömlekler bele oturan modellerden seçilmeli ve çok uzun olmamalıdır. Alt ve üst bedeniniz için koyu ve tek renk giysileri tercih etmelisiniz. Dik çizgili kıyafetler de boyunuzu olduğundan uzun gösterir. Bileğe doğru daralan, dar kesim pantolonlar ve dizin üzerinde etekler tercih edilmelidir.

Uzun boyluysanız tek parça, üzerinize oturan kıyafetler sizi daha uzun göstereceği için bu tip kıyafetlerden uzak durmalısınız. Kısa boyluların aksine genelde alt ve üst renk tercihleriniz farklı olmalıdır. Boyunuz uzun ve kilo probleminiz yoksa yatay çizgileri tercih edebilirsiniz, fakat kilo probleminiz de varsa bu bedeninizin daha kilolu gözükmesine neden olacaktır. V yakalı ürünler sizi daha uzun göstereceğinden balıkçı ve bisiklet yaka tercih edebilirsiniz.