İyi giyinmek için yalnızca pahalı ve kaliteli kıyafetlere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Vücut tipinizi bilmek ve bedeninize uygun kıyafetleri seçmek iyi giyinmek için başlıca kurallardan birisidir. Eğer vücut şeklinizi bilmiyorsanız temel vücut tiplerini konu aldığımız bu yazımız size fikir verecektir; 

Elma, Armut, Kum saati ve diktörtgen olmak üzere 4 temel vücut tipinden bahsedebiliriz. Çok detaylı kategorilendirmeler yapılsa da çoğu kadın vücudu bu 4 temel vücut yapısına yakındır.

ELMA VÜCUT

Gövdenize göre ince bacaklarınız, dar kalçanız varsa elma vücut tipine yakınsınız demektir. Bu vücut tipinde gövde, yani karın, bel ve özellikle göğüs bölgesi vücudun geri kalanına göre (omuz, basen, bacaklar) daha geniştir. En önemli kriter göğüs bölgesinin vücudun en geniş bölgesi olmasıdır.

Genel olarak elma vücut tipine sahip kişilerin kilo almaya daha müsait oldukları söylenebilir, fakat elma vücut kilolu anlamına gelmez. Zayıf, kilo problemi olmayan kişilerin de gövde bölgesi vücudun geneline oranla geniş duruyor olabilir. Drew Berrymore, Catherine Zeta-Jones ve Angelina Jolie elma vücut tipine örnek verilebilecek ünlüler arasında sayılabilir. 

ünlülerin vücut tipleri

ARMUT VÜCUT

Kadınlar arasında en çok görülen vücut tipi armut vücuttur. Vücudun alt bölgesinin üst bölgesine göre geniş olduğu vücut tipidir. Omuzlar, göğüs bölgesi dar, basen ve kalça geniştir. Jennifer Loper, Shakira ve Beyonce bu vücut tipine örnek gösterilebilecek ünlüler arasındadır. 

KUM SAATİ VÜCUT

Kum saati vücut orantılı olması nedeniyle ideal vücut tipi olarak gösterilebilir. Vücudun üst bölümünün genişliği ile alt bölümünün genişliği eşittir, düzgün, kıvrımlı bir bel çizgisi vardır. Ünlüler dünyasından Scarlett Johansson ve Kate Winslet bu vücut tipine örnek gösterilebilir.

DİKDÖRTGEN VÜCUT

Dikdörtgen vücut tipinde omuzlar, göğüs ve kalça eşit genişliktedir. Bel kıvrımı azdır ya da hiç yoktur. Bu vücut tipine sahip kişilerin genellikle kilo problemi yoktur ve sportif bir görüntüleri vardır, bu özellikleriyle erkek vücuduna yakın bir görüntüdür. Cameron Diaz, Nicole Kidman bu vücut tipine örnek gösterilebilir.