Badem, kökeni Güneybatı Asya olan, gülgiller familyasına dahil küçük bir ağacın meyvesidir. Bu meyvenin dışı tatlı değildir, sert kabuklu çekirdeğinin içindeki badem ise bildiğimiz ve tükettiğimiz kuruyemiştir. Badem çekirdeğinden üretilen Badem yağı da kozmetik sektöründe oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda badem yağı saça nasıl uygulanır, saç için ne gibi faydaları vardır gibi konuları inceliyoruz, yazımızın sonunda da badem yağı ile hazırlanabilecek bir saç maskesi tarifi bulunmaktadır.

Badem yağı saça nasıl uygulanır?

Badem yağını saçlara uygulamadan önce saçlarınızın nemli olmasına özen gösterin. Hatta mümkünse uygulamadan önce saçlarınızı şampuanlayın ve saçlarınız nemliyken saç diplerinize masaj yapın. Bir duş bonesi giyerek mümkün olduğunca uzun bir süre bekleyin. Bu süre yarım saatten daha az olmasın. Badem yağını nemli saçlara uygularsanız, yağ, saç dipleri tarafından kolayca emilecektir.

Saç derinize masaj yapmak badem yağı kullanımı açısından en etkili yöntemdir, fakat badem yağını saç uçlarınızdaki kırıklar ve yıpranmalar için parmak uçlarınızla saç tellerinize yedirerek de hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Badem yağı çok fazla sürüldüğünde arındırılması oldukça güç olabilmektedir. Bu nedenle kullandığınız ölçünün saçın uzunluğuna göre 1 tatlı kaşığı ya da 1 yemek kaşığından fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Badem yağı yalnızca saça değil kaş, kirpik ve sakallara da uygulanabilmektedir.

badem-yagi-saca-faydalari

Badem yağının faydaları nelerdir?

Badem yağı, A, D, E, B1, B2, B6 vitaminleri, Omega 3, 6, 9 gibi faydalı yağ asitleri ve magnezyum açısından zengindir. Bu zengin içeriği ile saçlarınıza komple bakım yapmak için iyi bir seçenektir. Saç dökülmesine karşı oldukça faydalıdır.

  1. Parlak ve sağlıklı saçlar: Badem yağı ile saç diplerinize yapacağınız düzenli masaj, saçlarınızı daha parlak ve daha sağlıklı hale getirecektir. Ayrıca içeriğindeki protein ve faydalı yağ asitleri ile saçlarınızı besleyecek ve onaracaktır.
  2. Saçlarınızı nemlendirir, elektriklenmesini önler: Badem yağı içeriğindeki yüksek orandaki E vitamini ile saçlarınızı nemlendirir, saç elektriklenmelerini önler.
  3. Sağlıklı bir saç derisi sağlar: Saç kepeklenmesini önler. Saç derinizi hava kirliliği gibi çevre koşulları ve kullandığınız kimyasal ürün artıklarına karşı korur.
  4. Saçlarınızın güçlenmesi ve yeni saç gelişimi için yararlıdır: Badem yağı saç diplerine derinlemesine nüfus ederek saç köklerini besler. İçeriğindeki faydalı yağ asitleri ve E vitamini ile yeni saç gelişimini teşvik eder. Saçları güçlendirir.
  5. Saç dökülmelerine iyi gelir: Badem yağı ile saç diplerinize yapacağınız masaj saç dökülmelerine de iyi gelecektir.

Saç dökülmesine karşı badem yağı formülü:

  • - 2 Çorba Kaşığı Badem Yağı
  • - 1 Çorba Kaşığı Çam Terebentin Yağı

Bu iki yağı karıştırıp, saç diplerinize masaj Yapın. Saçlarınızın nemli olması gerektiğini unutmayın. Bundan sonra ise "Badem yağı saça nasıl uygulanır?" başlığındaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır; bir duş bonesi takarak mümkünse en az bir saat bekleyin ve saçlarınızı şampuanlayın.