Saç boyanızın kısa bir süre sonra solmasından veya akmasından mı şikayetçisiniz? Bu sorundan şikayetçiyseniz, boyalı saçlar için saç bakımı nasıl yapılır konulu bu yazımız tam size göre!:

  1. Kendi Saç Renginize Yakın Bir Renk Seçin: Saçlarınızı boyadıktan sonra rengin kalıcı olmasını istiyorsanız, doğal saç renginize yakın bir renk seçmenizi öneririz,tercihen 1-2 ton farkı ideal olacaktır.Saçlarınız açık bir renk ise üzerine ne kadar koyu renk boya kullansanız da alttan açık renk ortaya çıkacaktır. (Bu önerimiz özellikle saçlarındaki beyazlardan kurtulmak için boya kullananlara daha faydalı olacaktır.)
  2. Kaliteli Boya Seçin: Kullanacağınız boyanın kaliteli olmasına özen gösterin, hem renk daha parlak ve canlı duracaktır, hem de daha kalıcı olacaktır, ayrıca saçlarınızı kalitesiz boyalara oranla çok daha az yıpratacaktır.
  3. Boyalı Saçlar için Ürünler Kullanın: Boyalı saçlar için piyasada pek çok şampuan, saç kremi vs bulunmaktadır, bu tür ürünler boya arasında saçlarınızın rengini muhafaza etmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, bu tür ürünler kullanarak boyalı saçlarınızın ihtiyaç duyduğu ekstra bakımı da yapmış olacaksınız.
  4. Gün Aşırı Yıkanın: Hem saçlarınızın sağlığı için, hem de boyanızın akmaması için gün aşırı yıkanmanızı öneriyoruz. Saçlarınızın doğal yağ ile beslenmesi daha parlak ve sağlıklı görünmelerine yardımcı olacaktır.
  5. Bakım Ürünleri: Boyalı saçların normal saçlara oranla biraz daha fazla nem ihtiyacı vardır, hem bakım maskelerini, hem de bakım yağlarını haftada 2-3 kez kullanın. Hatta saçlarınızı boyatmadan 1-2 hafta önce bu tür bakımlara başlarsanız saçlarınız boya esnasında daha az yıpranmış olacak ve rengini daha uzun süre muhafaza edecek.
  6. Soğuk Su: Saçlarınızı mümkün olduğunca ılık, mümkünse soğuk su ile yıkayın, sıcak su saçlarınızı kurutup daha solgun görünmelerine neden olacaktır. Soğuk su ise hem saç renginizi muhafaza edecek hem de daha parlak görünmelerini sağlayacaktır.
  7. Çok Sık Boyamayın: Ayda bir kereden fazla saçlarınızı boyamak çok daha hızlı yıpranmalara neden olacaktır. Boya arası dayanabildiğiniz kadar dayanmanızı öneririz, 4-8 hafta genelde normal kabul edilen bir süredir, ancak bundan daha uzun dayanırsanız saçlarınızda yıpranma oranı çok daha düşük olacaktır.

Bu yazımızda boyalı saç bakımına yer verdik, saçlarınızı boyadığınız sürece düzenli olarak bakım yapmayı ihmal etmeyin!