Denize girdikten sonra saçlarınızın aldığı o hacimli ve dalgalı görünüm sizin için yaz aylarının en güzel yanlarından birisi mi? O halde bu görünümü denize gitmediğiniz zamanlarda da elde etmeye ne dersiniz? Son dönemde oldukça popüler hale gelen deniz tuzu saç spreyi bir kaç malzeme ile evde de kolaylıkla yapılabilir.

Deniz Tuzu Saç Spreyi Tarifi:

Kendi deniz tuzu saç spreyinizi yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • İçi boş, spreyli bir şişe (içi boş, eski bir saç ürününüzün şişesini kullanabilirsiniz)
  • Büyük bir bardak sıcak su (kaynar olmamasına dikkat edin)
  • 1-2 tatlı kaşığı deniz tuzu (deniz tuzu miktarını saçlarınızın yoğunluğuna, kalınlığına göre arttırabilirsiniz, ne kadar deniz tuzu eklerseniz o kadar denizden çıkmış havası yakalarsınız)
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (hindistan cevizi yağı yerine badem yağı, argan yağı veya jojoba yağı kullanabilirsiniz)
  • 1/2 tatlı kaşığı durulanmayan saç spreyi (durulanmayan saç spreyi ilave etmeniz tercihinize kalmış ancak saçlarınıza nem kazandıracağı için eklemenizi öneririz)
  • Alkol (saçlarınızın aldığı şekli muhafaza etmesi için dilerseniz karışıma 1 tatlı kaşığı alkol -örneğin vodka- ekleyebilirsiniz)
  • Eğer aynı zamanda saçlarınızın renginin açılmasını da istiyorsanız bir mikra limon suyu veya papatya suyu da ekleyebilirsiniz.

Spreyli şişeye sıcak suyu ekledikten sonra, diğer malzemeleri de ekleyin ve iyice çalkalayın. Bütün malzemeler su ile iyice bütünleştikten sonra artık spreyiniz hazır hale gelmiş demektir. 

deniz tuzu spreyi

Deniz Tuzu Etkili Sprey Nasıl Uygulanmalı?

Yıkanmış temiz saçlarınızı havlu yardımı ile iyice kuruladıktan sonra hazırlamış olduğunuz deniz tuzu saç spreyini saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. Ardından ellerinizle saçlarınıza şekil vererek dalga kazanmalarına yardımcı olun. Bunun yanı sıra saçlarınızı örmeyi veya topuz yapmayı da deneyebilirsiniz, saçlarınızı açtıktan sonra dalgalı bir görünüm almış olacaklar.

Deniz tuzu saç spreyi sayesinde saçlarınız hem hacim, hem de dalga kazanmakla kalmayacak, ayrıca içine eklediğiniz yağlar saçlarınızın gün boyu mis gibi kokmasını da sağlayacak. Son olarak tıpkı denizden çıktığınızda saçlarınızda hissetiğiniz gibi, bu tür bir spreyden sonra da saçlarınızın kuruduğunu hissedebilirsiniz, bu çok normal zira deniz tuzunun kurutucu bir etkisi vardır. Eğer kuru saçlarınız varsa bu spreyi sürekli kullanmamanızda fayda var. Bununla birlikte banyo öncesi saçlarınıza argan yağı vb. yağlar ile bakım yaparak bu spreyin kurutucu etkisini minimuma indirebilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuza göre artık kendi deniz tuzu spreyinizi yapmaya hazırsınız, bol şans!