Çeşitli besinler saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar, bu besinleri sadece tüketerek değil saçlarımıza uygulayarak da hızlı uzamalarına katkıda bulunabiliriz. Siz de saçlarınızı doğal yollarla uzatmak istiyorsanız saç uzatma yöntemleri ile ilgili bu yazımızdaki formülleri kullanabilirsiniz;

Avokado ve Muz İle Saç Uzatma

Hem Avokado hem de muzun içerdiği B vitamini sağlıklı ve hızlı saç uzatma için gereklidir. Avokado ve muzu birlikte kullanmak ise etkiyi daha güçlendirecektir. Ayrıca muzun içerdiği A vitamini, saç derinizdeki Sebum üretimini düzenleyerek daha saglıklı bir saç derisine kavuşmanızı sağlar.Bunun için birer adet olgun avokado ve muzu, bir çorba kaşığı sütle birlikte blenderdan geçirin. Bu karışımı nemli saçlarınıza ve özellikle saç diplerinize uygulayın. Bir duş bonesi giyip bu karışımı saçınızda bir saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın.

Yumurta İle Saç Uzatma

Yumurtayı hem besin olarak tüketmek hem de haricen saçlarımıza uygulamak sağlıklı saçlara sahip olmak için faydalı olacaktır. Yumurtanın içerdiği A, E, B ve D vitaminleri saçlarınızı dipten uca besleyerek onların sağlıklı uzamalarını sağlar. Diğer yandan yumurtanın içerdiği yüksek ve kaliteli protein ise saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur.

Saçınız için yumurtadan çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz. Tek başına kullanabileceğiniz gibi, zeytin yağı, badem yağı, susam yağı, ayçiçek yağı gibi yağlarla birlikte de kullanabilirsiniz.Burada dikkat edeceğiniz husus yumurta maskesinden sonra saçlarınızı soğuk suyla yıkamaktır. Aksi takdirde hem saçlarınızdan yumurtayı temizlemek zorlaşır hem de saçlarınızın yumurta kokmasını engelleyemezsiniz.

Biberiye ile Hazırlanan Saç Uzatıcı Maske

Biberiye, saçlar için doğal bir canlandırıcıdır. Saç derisindeki dolaşımı hızlandırarak sağlıklı ve hızlı saç uzatma imkanı verir. Eski Mısırlı kadınların parlak ve uzun saçlara sahip olmasının sırrının biberiye olduğu söylenir.

Biberiye ile hazırlayabileceğiniz bir saç maskesi tarifi paylaşmak istedik. İhtiyacınız olan malzemeler: 3 çorba kaşığı kurutulmuş biberiye, yarım su bardağı zeytinyağı.

Biberiye ve zeytin yağını bir cezveye koyun ve ısıtın, çok kaynamamasına dikkat edin. Soğutup bir cam kavanoza koyup iki gün bekletin. Saçınıza süreceğiniz zaman biberiyeleri yağdan çıkarın. Bu yağ ile saç diplerinize masaj yapın sonra da tüm saçınıza sürün. Bir duş bonesi giyip mümkün olduğunca uzun bir süre saçınızda bekletin, bu işlemi tüm gün evde olacağınız bir zamanda yapmayı tercih edin. Sabah maskeyi uygulayıp, akşam üstü saçınızı yıkayabilirsiniz. (Bu maske hamileler için uygun değildir.)

Bu saç maskelerinin haricinde ev yapımı saç maskeleri tarifleri yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.