Kendiliğinden dümdüz saçlara sahipseniz aslında kendinizi şanslı sayabilirsiniz, zira düz saç modelleri pek çoğumuzun elde etmek için uğraştığı bir modeldir. Ancak zamanla hepimiz saçlarımızdan sıkılabiliriz ve farklı model arayışlarına girişiriz. Bu yazımızda, düz saçlar için bakım tavsiyeleri ile birlikte pratik model önerilerimizi de bulabilirsiniz;

1) Isı Kullanmayın: Siz kendi saçlarınızdan sıkılmış olabilirsiniz ancak unutmayın ki düz saç modelleri çoğu kadın için büyük uğraşlar sonucu elde ediliyor. Hali hazırda dümdüz saçlarınız varsa maşa, saç düzleştirici gibi adımları rahatlıkla atlayabilirsiniz. Bu tür ısıl işlemler saçlarınıza zarar verecek ve kırılmalarına (dolayısıyla geç uzamalarına) neden olacaktır.

2) At Kuyruğu: At kuyruğu, iş yeri - okul gibi günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz bir model olduğu gibi, gece şık bir yemeğe giderken de kullanabileceğiniz düz saç modelleri asarındadır. Üstelik modası hiçbir zaman geçmeyen bir model olduğunu da eklemeliyiz. At kuyruğunuzu biraz daha şık bir görünüm için enseden toplayabilir veya biraz daha sportif bir hava katmak için tepeden toplayarak kullanabilirsiniz. Her seferinde farklı ve renkli tokalar kullanmayı unutmayın, bu tür aksesuarlar biraz daha sıradan bir saç modelini bile çok daha havalı gösterebilir.

3) Donut Topuz: Uzun ve düz saç modellerini yazın kullanırken sizi rahatsız edecek sorunlar yaşayabilirsiniz, donut topuz özellikle yaz aylarında saçlarınızı yüzünüzden uzaklaştırmak için en iyi yöntem! Yapımı basit olmasına rağmen sanki az önce kuaförden çıkmış gibi görüneceğiniz bu modeli, şık bir elbise veya spor bir kıyafet ile tamamlayabilirsiniz. Donut saç topuzu yapmak için eski bir çorap kullanabilir veya özel satılan donut topuz süngerlerinden alabilirsiniz.

4) Dalgalı Saçlar: Düz saçlara sahip olanların genelde en büyük şikayeti saçlarının çabuk sönmesi ve dalga tutmamasıdır. Eğer bu konuda dertliyseniz saçlarınızda maşa kullanmak yerine, bir gece önceden nemli saçlarınızı örerek yatmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca deniz tuzu içeren spreylerden kullanmanız da faydalı olacaktır. Böylece dalgalı saçlarınızı elde ederken ekstra ısı da kullanmamış olacaksınız.

5) Elektriklenmeye Karşı Önlem Alın: Düz saç modelleri kullanan kadınların şikayetlerinden birisi de saçlardaki elektriklenmedir. Elektriklenmeye karşı özel saç bakım serileri kullanabilirsiniz, ayrıca saçlarınızı kuruduktan sonra taramanızı ve saçlara nem veren serumlar kullanmanızı tavsiye ederiz.

6) Asimetrik Kesim: Dümdüz saçlara en çok yakışan modellerden birisi de küt saçlardır. Küt ve dümdüz saçlar her zaman bakımlı ve şık görünmenizi sağlayacaktır. Eğer küt kesime biraz daha farklı bir hava katmak isterseniz asimetrik bir kesim tercih edebilirsiniz.

7) Katlı Kesim: Düz saçlara biraz hacim katmak isterseniz katlı bir kesim tercih etmenizi öneririz. Bu şekilde sönük saçlarınızdan kurtulabilir ve saçlarınızdaki katlar sayesinde yüzünüzde vurgulamak istediğiniz bölgeleri vurgulayabilirsiniz.