Birkaç pratik tarifi kullanarak doğal içerikli karışımlar ile evde saç bakımı mümkün! Üstelik bu bakım malzemelelerine çok daha az para harcayacağınız için paranızda cebinizde kalacak. İşte size evde hazırlayabileceğiniz, zararlı kimyasallar içermeyen doğal saç maskesi tarifleri! 

MAYA SAÇ MASKESİ : Hem kuru hem de yaş maya ile doğal saç maskesi hazırlayarak saçlarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Maya hemen hemen tüm B compleks vitaminlerini içinde barındıran mucizevi doğal bir üründür. B compleks ise saçlarınız için gerekli bir vitamindir. Maya saç maskesi, özellikle içerdiği Biotin ile saç dökülmeleri için de iyi bir çözüm olacaktır. Evde saç bakımı için; yaş veya kuru mayayı ılık suda eritip saç diplerinize uygulayın. Bunu yaparken şuna dikkat edin; Hazırladığınız karışım, ne çok katı ne de çok sıvı olacak! Sonra başınıza bir duş bonesi geçirip asgari yarım saat bekletin. Aslında ne kadar uzun bekletirseniz o kadar iyi. Sonra saçlarınızı  şampuan ile yıkayın. Bu doğal saç maskesini haftada bir uygulayabilirsiniz.

KURU MAYA, BAL, YOĞURT SAÇ MASKESİ: 2 Çorba kaşığı kuru mayayı ılık su ile çözün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Mayanın üzerinde köpükleri gördüğünüz anda yarım su bardağı yoğurt ve 2 çorba kaşığı balı ilave edip, hepsini karıştırın, bu karışımdan oluşan saç maskesi saç dipleriniz de dahil tüm saçlarınıza uygulanmalıdır. Sonra bir duş bonesi giyin ve bir süre bekleyin. İşte evde saç bakımı yapmak bu kadar kolay! Bu saç maskesi saçta ne kadar uzun bekletilirse o kadar faydalı olacaktır.     

ev yapımı zeytinyağı maskesi

ZEYTİN YAĞI SAÇ MASKESİ: Zeytin yağı, içerdiği zengin vitamin ve minerallerle saçlarınızı dipten uca besler. Özellikle permadan yıpranmış ya da boyalı saç bakımı için çok faydalıdır; Halis zeytinyağını, saçlarınıza yeterli olabilecek miktarda bir cezveye koyun ve düşük ısıda cezveyi ısıtın. Zeytin yağı kesinlikle kaynamayacak, sadece ısınacak. Bunu hem saç diplerinize, hemde tüm saçınıza uyguladıktan sonra, bir saç bonesi takarak mümkün olduğunca uzun bir süre saçınızda bekletin. Süre asgari bir saat olmalı. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu doğal saç maskesi hafta da bir uygulandığında, saçların ne kadar parlak ve yumuşak olduğuna siz bile inanamayacaksınız. Bu uygulama "hot-oil treatment" olarak bilinmektedir.

AY ÇİÇEK YAĞI SAÇ MASKESİ: Zeytin yağı gibi Ayçiçeği yağı da saçlar için doğal bir nemlendiricidir. Ayçiçeği yağını da yukarıda tarif ettiğimiz zeytin yağı gibi hazırlayıp, saçlarınıza uygulayabilirsiniz.