İnce ve hacimsiz saçlara sahip olanlar genelde saçlarından şikayet ederler, çok da haksız sayılmazlar çünkü hacimli saçların verdiği o havalı görünüm inkar edilemez. Ne yazık ki saçlarımızın yapısını ve cinsini değiştirmek mümkün değil, ancak bazı yardımcı maddeler ile saçları gürleştirmek mümkün. Saçları gürleştirmek için neler yapmalıyız yazımızda maddeler halinde sıralıyoruz:

 

1) DOĞRU ŞAMPUAN VE SAÇ KREMI: İnce ve hacimsiz saçları olduğundan daha da kötü gösteren bir şey varsa o da yanlış şampuan ve saç kremi seçimidir. Saçları gürleştirmek için onları ağırlaştırmayacak bir formüle sahip ürünler kullanmalısınız. Piyasada özellikle saçlara hacim katmayı vaat eden ürünler bulunmaktadır, bunları denemenizi öneririz.

saç hacimlerndirme

2) SAÇ HACIMLENDIRICI SPREY: Özellikle saç köklerine hacim katan spreylerden denemenizi öneririz. Bu spreyler genelde yapış yapış bir dokuya sahip olmakla birlikte saçlara bir miktar daha hacim katmaktadır. Özellikle içinde deniz tuzu bulunan spreyleri de saçları gürleştirmek için kullanılabilir.

3) SAÇ KURUTMA: Saçlarınızı yıkayıp, hacimlendirici ürünler kullandıktan sonra sıra geldi kurutmaya! Saç kurutma makinesini kullanırken başınızı öne doğru eğin ve ellerinizle saç köklerinizi hareketlendirerek saçlarınızı kurutun. Kurutma işlemini bu şekilde yapmanız saç köklerinizin olduğundan daha hacimli görünmesini sağlayacaktır.

4) SAÇ KESIMI: Dümdüz ve upuzun saçların hacimsiz görünmesi biraz daha büyük olasılık, bu nedenle hacimli görünen saçlar için biraz daha kısa ve katlı kesimleri öneririz, kuaförünüz ile birlikte size en yakışacak modeli bulabilirsiniz.

5) SAÇLARI GERIYE DOĞRU TARAMA: Saçlarınızı ince bir fırça ile tepelerden geriye doğru tarayarak 'hacimli' bir görünüm yaratabilirsiniz, bu işlem saçlarınızı yıpratacağı için sürekli yapmanızı tavsiye etmeyiz.

6) BIOTIN: Biotin haplarının saçları gürleştirme ve dolgunlaştırma üzerinde etkileri olduğu belirtiliyor. Özellikle dökülen güçsüz ve hacimsiz saçlardan şikayetçi iseniz biotin haplarını deneyebilirsiniz. (Yoğun bir dökülme sorunu için doktorunuza başvurmayı unutmayın.)