Hindistan cevizi yağı saç bakımında önemli bir yere sahiptir. Birçok saç bakım ürününde kozmetik sanayinin yoğun olarak tercih ettiği bir üründür.Hindistan cevizi yağından saç bakımında nasıl faydalanılır kısaca göz atalım;

  1. Hindistan cevizi yağı saç için iyi ve doğal bir nemlendiricidir. Bu nedenle saçlarınızı elektriklenmeye karşı korur.
  2. Saçlarınızın parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.
  3. Antifungal özelliği ile sağlıklı bir saç derisi sağlar. Kepeklenmeyi önler.
  4. Hindistan cevizi yağı saç köklerine masaj için kullanılabilir, bu yöntem yeni şaç gelişimini teşvik eder, saç dökülmelerine karşı iyi gelir.
  5. Kurumuş ve yıpranmış saçlar için de doğal bir ilaçtır. Hindistan cevizinin içeriğindeki laurik asidin protein olarak çok yüksek değere sahip olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kimyasal işlemlerden yıpranmış saçların proteine ihtiyacı vardır. Hindistan cevizi yağını bu amaçla da kullanabilirsiniz.

hindistan-sac-2

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Maskesi Tarifi

Hindistan cevizi yağını tek başına saçlarınıza uygulayabilirsiniz, banyodan önce saçlarınıza sürüp en az bir saat (ancak tercihen mümkün olduğunca uzun süre bekletmenizi öneririz)Bunun yanı sıra olgun bir-iki muzu ezip, bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir-iki yemek kaşığı bal ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Her iki uygulamada da saçlarınızda 20-30 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağını banyodan sonra saçlarınıza şekil verirken saç bakım yağı olarak da kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında genel bilgiler içeren yazılarımıza da göz atmalısınız!