Bu yazımızda ısırgan otu'nu saç bakımında nasıl kullanabileceğinizi sizinle paylaşcağız. Isırgan otu sağlığımız için faydalı bir bitkidir, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. İçeriğinde A,C vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve manganez bulunur. Isırgan otu saçlarımız için de faydalıdır ve ısırgan otu saç dökülmesine karşı etkilidir ve sağlıklı saç gelişimi için faydalı olduğu saptanmıştır.

Isırgan Otunun Saça Faydaları

  1. Saç dökülmesine karşı etkilidir,
  2. Saçların gelişimine yardım eder,
  3. Saçları gürleştirir,
  4. Saç tellerini kalınlaştırır,
  5. Saçlara hacim kazandırır,
  6. Sağlıklı bir saç derisine sahip olmamızı sağlar,
  7. Kepeklenmeyi önler.

ısırgan otunun saçımıza faydaları

Isırgan otu çay olarak içilebilir, aynı zamanda yemeklere katılabilir. Isırgan otunu haricen de saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tonik tariflerini kullanabilirsiniz;

ISIRGAN OTLU SAÇ TONİĞİ

Taze Isırgan otunu bir tencereye koyun, üzerini kaplayacak kadar su koyup, 10- 15 dakika kaynatıp, soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra süzüp bir cam kavanoza alın, içine 2 Çorba kaşığı elma sirkesi koyun. Buzdolabına kaldırın. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra bu tonikle saç diplerinize masaj yapın, 5 dakika bekledikten sonra saçlarını durulayın, isterseniz durulamadan da saçlarınızda bırakabilirsiniz. Sirke kokusu sizi tedirgin etmesin. Saçlarınız kuruduktan sonra sirke kokusunun kalmadığını göreceksiniz. Bu uygulamayı yaptığınız sürece saçlarınızın daha parlak, daha esnek ve daha pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. 

BİBERİYE VE ISIRGAN OTU SAÇ TONİĞİ

Büyük bir cam kavanozun içine eşit ölçüde taze biberiye ve ısırgan otu koyun ve üzerini kaplayacak kadar elma sirkesi boşaltın. 4-6 hafta bekletin. Toniğiniz hazır olunca içine arzu ederseniz 1-2 çorba kaşığı biberiye yağı da ilave edebilirsiniz. Bu toniğinizin güzel kokmasını sağlayacaktır. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra, bir kabın içine su koyup içine hazırladığınız bu tonikten bir veya iki çorba kaşığı ilave edin. Saçınızı bu karışım ile durulayın veya saçınızda 5-10 dakika bekletip soğuk suyla durulayın. Sirke kokusundan endişe duymayın. Saçlarınız kuruyunca kokunun kalmadığını göreceksiniz. 

Hem biberiye hem de ısırgan otu saç için çok yararlıdır. Bu tonik özellikle saçlarının hızlı uzamasını ve gürleşmesini isteyenler için yararlı olacaktır. Hazırladığınız bu toniği uzun süre kullanabilirsiniz.