Gereğinden fazla kimyasal ve ısıl işlemler saçlarınızın yıpranmasına mı neden oldu, veya belki de kendiliğinden kuru saçlara sahipsiniz? Sebep her ne olursa olsun hiçbir kadın cansız, soluk ve yıpranmış görünen saçlara sahip olmayı istemez.

Bu yazımızda sizinle kuru ve yıpranmış saçlar için en etkili bakım önerilerini paylaşacağız (kuru saçlar için saç maskesi tarifleri yazımıza göz atmayı unutmayın!)

Şampuan Seçiminizi Doğru Yapın (Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Olmasına Dikkat Edin!): Kuru ve Yıpranmış saçlara sahipseniz öncelikle saç tipinize uygun bir şampuan seçmeye özen gösterin, saç bakımında ilk adımının kullandığınız şampuandan geçtiğini unutmayın. Doğru şampuanı seçebilmek için öncelikle kendi saç tipinizi kendiniz analiz etmelisiniz, örneğin bazı saçlar kökten uca kuru iken, bazı saçların sadece uç kısımları kurudur, bu nedenle bu iki farklı saç tipinin farklı şampuanlar tercih etmesi doğru olacaktır.

Ufak bir not; saç tipiniz ne olursa olsun her gün saçlarınızı yıkamaktan kaçının, bu saçlarınızdaki doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Saç Kremi Konusunda Cömert Davranın! Uygun şampuanı bulduktan sonra, saç kreminin en iyi dostunuz olduğunu unutmayın. Banyo esnasında saç kreminizi uyguladıktan sonra iyice işlemesi için en az 3-5 dakika arası saçlarınızda bekletin. Saç kremi kullanmanın yanı sıra haftada 2-3 defa daha yoğun onarıcı etkisi olan saç bakım maskelerini de kullanabilirsiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Saç Bakım Yağı Kullanın: Saçlarınız için haftada en az 1 kez saç bakım yağı kullanın. İster evde kendi karışımınızı hazırlayın, isterseniz piyasada satılan argan yağı, hindistan cevizi yağı gibi özel ürünlerden alın. Saçlarınızı yıkamadan önce kullanacağınız bu bakım yağlarını en az 3-4 saat saçlarınızda bekletmeye özen gösterin.

Durulanmayan Saç Yağı Kullanın: Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulanmayan saç bakım yağlarını saç uçlarınıza sürerek çok daha parlak ve bakımlı saçlara sahip olabilrisiniz, üstelik bu yağlar saçlarınıza ihtiyacı olan nemi de geri kazandırmış olacak. Ancak saç diplerinize yaklaştırmamaya dikkat edin, aksi takdirde saçlarınızı ağırlaştıracaktır.  

Kuru ve Yıpranmış Saçlarınızı Isıdan Uzak Tutun: Isıl işlemler her saç tipi için kaçınılması gereken işlemler. Ancak zaman zaman istemesek de saçlarımızı ısıya maruz bırakabiliyoruz. Bu gibi durumlarda mutlaka ısıya karşı koruyucu spreylerden yardım alın! En azından saçlarınızın daha fazla yıpranmasını ve kurumasını bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz.

Kuru Saçlar için Ev Yapımı Maskeler Ara sıra buzdolabınızda bulunan gıdalar da saçlarınız için gerekli olan bakımı sağlayabilir. Örneğin avokadolu saç maskeleri, kuru ve yıpanmış saçlara çok iyi gelecektir. Bunun yanı sıra ev yapımı saç maskeleri yazımıza da göz atmayı unutmayın!