Bu yazımızda, kuru ve yıpranmış saçlara nem ve canlılık katacak, ev yapımısaç maskesi tarifleripaylaşıyor olacağız. Üç farklı saç maskesi tarifinin yer aldığı bu yazımızda, tüm tariflerin ortak bir malzemesi var;"Muz"!

Muz,dört mevsim ulaşabileceğimiz, hem lezzetlihem de çok faydalı bir meyve olmasının yanı sıra, saçlarımız için de oldukça faydalıdır! Muzun içeriğindeki potasyum, vitamin, anti oksidanlar kuru saçlara nem kazandırmak için birebirdir. Aşağıda tarifini vereceğimiz saç bakım maskeleri saçlara nem vermenin yanı sıra, saçların elastikiyetini ve dayanıklılığını arttıracaktır. İşte kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kuru saçlar için saç maskesi tarifleri;

Kuru Saçlar için Hindistan Ceviz Yağlı Saç Maskesi

Malzemeler:

  • 2 küçük boy olgunlaşmış muz,
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
  • 1yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 yemek kaşığı bal

Öncelikle muzları bir çatal yardımı ile iyice ezin. Daha sonra malzemenin geri kalanını da ilave edip iyice püre olana kadar blenderdan geçirin. İçinde küçük muz taneleri kalmamasına dikkat edin, aksi takdirde saçlarınızdan ayıklamak için uğraşmak zorunda kalırsınız! Daha sonra bu karışımı saçlarınızın tamamına uygulayın ve 10-15 dakika bekletin ve banyoda durulayın. Bu saç maskesi ilk uygulamada bile etkisini gösterecek ve saçlarınıza farkedilir bir yumuşaklık kazandıracaktır.

Kuru Saçlar için Badem Yağlı Saç Maskesi

Malzemeler:

  • 1 veya 2 küçük boy olgun muz,
  • 2-3 damla badem yağı

Muzları iyice ezdikten sonra birkaç damla badem yağını da katıp blenderdan geçirin. Daha sonra bu karışımı saç dipleriniz dahil olmak üzere, tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın ve 10-15 dakika arası bekletip durulayın.

Badem yağının, doğal yağların çoğu gibi nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Bu saç maskesi saçlarınızı nem kazandıracak , saçlarınızı ısıl işlemlere karşı koruyacak ve saçlarınızın sağlıklı uzamasına katkıda bulunacaktır.

Kuru Saçlar için Mayonezli Saç Maskesi

Malzemeler:

  • 1 veya 2 küçük boy olgun muz,
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 2 yemek kaşığı mayonez

Busaç maskesi saçlarınızı yumuşacık yapmanın yanı sıra, parlaklık da kazandıracaktır. Zeytinyağı ve mayonezin saçlara parlaklık kattığını duymuşsunuzdur, eğer mayonezin kokusu sizi rahatsız ediyorsa içine bir kaç damla vanilya esansı da ekleyebilirsiniz. Bütün malzemeleri blender yardımı ile iyice ezin ve saçlarınıza uygulayın.Yaklaşık 20-30 dakika kadar beklettikten sonra durulayın.

Yukarıda paylaştığımız üç saç maskesi evinizde bulunan malzemeler ile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz maskeler olmanın yanı sıra, piyasadaki pek çok kimyasal içerikli saç maskesinden daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.