Sağlıklı ipek gibi parlak saçlara sahip olmayı hangi kadın istemez? Saç kurutma makinesi, elektrikli saç şekillendiriciler, saç boyaları, perma, röfle gibi kimyasal işlemler, çevre kirliliği, rüzgar, güneş ışınlarına maruz kalmak, klorlu su gibi bir çok etken saçların parlaklığını yitirmesine, kuruyup cansız bir görünüm almasına neden olabilir.

Peki canlılığını yitirmiş, yıpranmış ve kuru saç bakımı için neler yapabiliriz kısaca onlara bir göz atalım;


yıpranmış saç bakımı

  1. Saç kurutma makinesini mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterin. Eğer kullanmak zorunda kalırsanız, çok sıcak ayarda kullanmayın. Saç kurutma makinesi gibi elektrikli saç şekillendiriciler ve saç düzleştiriciler için de aynı şey geçerlidir. Bunları kullanacaksanız, saçları ısıya karşı koruyucu özelliği olan ürünlerden yararlanabilirsiniz.
  2. Saç boyaları, perma, kimyasal saç düzleştirme işlemlerinin çok sık uygulanması, özellikle de saçların rengini sık sık değiştirmek saçlarınızı yıpratır.
  3. Yıkanırken çok sıcak su kullanmayın. Aşırı sıcak su, yıpranmış saçlar daha da kurumasına neden olur. Ayrıca saçlarınızı mümkün olduğunca geç yıkayın.
  4. Saçlarınızı yıkarken içeriğinde bol kimyasal ürünler bulunan şampuanlar yerine daha doğal içerikli şampuanları tercih edin. Bir çok şampuanın içeriğinde bulunan sülfat, kuru saçlar için zararlıdır ve saçların daha da çok kurumasına yol açabilir. Özellikle de Sodium Laurly Sülfat...
  5. Klorlu su da yıpranmış saçların en büyük düşmanıdır. Havuza girerken saçlarınızı korumayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde güneş ışınlarına karşı da saçlarınızı koruyun.
  6. Saç sağlığınız için beslenmenin önemini de unutmayın. Çünkü saçlarınızın hem içten hem dıştan beslenmeye ihtiyacı vardır. Beslenme rejiminizde, Proteinler, Çinko, B vcomplex ve özelliklede Biotin, Demir, C, E vitaminleri, Omega3, Omega6 içeren gıdalara yer verin.
  7. Yıpranmış saçlar için haftada iki kez dip bakım maskesi uygulanmalıdır. Piyasada bu tür ürünler bulabileceğiniz gibi kimyasal içermeyen evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri de tercih edilebilir. Özellikle avokado, muz ve yumurta içerikli maskeler kullanabilirsiniz.
  8. Yine aynı şekilde Hot Oil Treatment (Sıcak Yağ Bakımı) uygulamaları da yıpranmış saçlarınıza yeniden hayat verecektir.
  9. Yıpranmış saçlar için belkide herkesin bildiği bir tavsiye de saçları kestirmek olacaktır. Eğer saçlarınızın çok bakımsız ve yıpranmış olduğunu düşünüyorsanız bu yola başvurarak ve diğer tavsiyelere uyarak onları yenilemiş olursunuz.

Yıpranmış ve kuru saçlar için onarıcı saç bakım maskesi tarifleri yazımızı okumayı unutmayın!