Sağlığımıza ve cildimiz için yararlı olan çilek, aynı zamanda saçlarımız için de çok yararlıdır. Saçlarınız için çilek maskesi tarifimizden önce, gelin çileğin saçlar için faydalarını birlikte inceleyelim:

Çilek, saçlar için yararlı olan Biotin, Folik asit ve C vitamini içerir ve saçlarınızı nemlendirerek daha canlı ve daha parlak görünmelerini sağlar.

  • Çilek, içerdiği ellagic asit ile saç incelmelerini ve saç dökülmesini önler. 
  • Ayrıca çileğin içeriğinde doğal olarak bulunan alpha-hydroxy asit (AHA), saç derinizi ölü hücrelerden arındırarak sağlıklı bir saç derisi sağlar.

Bu  lezzetli meyveyi hem yiyerek, hem de haricen saçlarımıza uygulayarak daha sağlıklı ve güzel görünümlü saçlara sahip olabiliriz. Daha parlak saçlar için aşağıda paylaştığımız çilek maskesi tarifini uygulayabilirsiniz: 

saclar icin cilek maskesi

Malzemeler:

  • 5-6 adet olgun çilek (ezilecek), 
  • 1 veya 2 çorba kaşığı mayonez, 
  • 1-2 damla jojoba yağı,

Bu maskenin bir alternatifini de mayonez yerine yoğurt koyarak hazırlayabilirsiniz. Eğer bu şekilde hazırlamayı tercih ederseniz içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı da ilave edin. Bu doğal saç maskesi çilek mevsiminde sık sık uygulanabilir. Bu maskeyi saçınızda yarım saat bekletip sonra saçlarınızı şampuanlayın. Şampuandan sonra saç  kremine ihtiyacınız olmayacak ve çok daha parlak saçlara kavuşacaksınız!