Enerji ve besin değeri çok yüksek olan susam tohumlarından elde edilen susam yağı bugün bir çok amaç için kullanılmaktadır. Bir bakım yağı olarak kullanılan susam yağı, Asya ülkelerinin bazılarında ağırlıklı olarak mutfak yağı olarak da kullanılmaktadır.

Susam yağı, saç bakım yağı olarak da en tercih edilen yağlar arasındadır. Susam yağının saçları  ve saç derisini besleyici, iyileştirici özellikleri vardır. A ,E, B complex vitaminleri, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Bakır, Çinko,  Selenyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca faydalı yağ asitleri (lesitin, oleik, linoteik asit) içerir. Antioksidan özelliği vardır. Susam yağı içerdiği bu zengin mineral ve vitaminlerle saçlarınızı besler, yeni saç gelişimini teşvik eder.

susam-yagi-sac-bakimi

Susam yağı faydaları nelerdir geçmiş yazılarımızda yer vermiştik, bu yazıda susam yağının saçlar için faydaları aşağıda kısaca listelenmiştir;

 1. Saç renginizi korur: Saç renginizi korumak ve beyazlaşmasını önlemek için kullanılabilir. Susam yağı, erken yaşta saçların beyazlaşmasını engeller. Bu amaçla susam yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi bu konuda susam yağı kadar etkili olan çörekotu yağı ile karıştırıp birlikte de kullanabilirsiniz. Bu etkiyi güçlendirmek için yağların, mümkün olduğunca uzun süre saçınızda kalması gerekir. Bu mümkünse tüm gece ya da tüm gün boyunca olabilir. Daha sonra saçlar durulanır.
 2. Saçlarınızı güneşin etkilerinden korur: Susam yağı saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden korur. İçerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidan özelliği ile saçlarınızı güneşin UVA /UVB Işınlarının zararlı etkilerinden korur.
 3. Saçlarınızı nemlendirir: Susam yağı, kuru nemini kaybetmiş saçları nemlendirir. Saç elektriklenmelerini önler.
 4. Saçlarınıza parlaklık verir: Yıkayıp nemini aldığınız saçlarınıza  3-4 damla susam yağını saç diplerinize gelmeyecek şekilde avuç içlerinizle saçlarınıza uygulayınız. Susam yağı doğal durulanmayan saç kremi görevini görür. Saçlarınızın kolayca taranmasını sağlar, saçlarınıza parlaklık verir.
 5. Koparak saç dökülmelerini ve saç kırıklarını önler: Susam yağı saçlarınıza dipten uca bakım yapar.Saçları güçlendirir
 6. Kimyasal işlemlerden zarar görmüş saçlarınız için iyi bir bakım ürünüdür: Susam yağını bu amaçla kullanmak için zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı, Jojoba gibi yağlarla karıştırarak saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
 7. Saç derisindeki dolaşımı güçlendirir, Yeni saç gelişimini teşvik eder.
 8. Antibakteriyel özelliği vardır: Bu özelliği ile saç derinizi mantar ve bakterilere karşı korur. Saç bitlerine karşı da iyi gelir.
 9. Kuru ve kabuklaşmış saç derisini tedavi edici özelliği vardır:
  • Saç derisi kuruluğu sıkça rastlanan bir sorundur. En önemli nedeni yeterli ölçüde sıvı almama ve yanlış beslenmedir. Kuru, kaşınan saç derinizden kurtulmak için hem gıdalarla içten, hem de dışarıdan bakım yapmanız gerekir. Beslenmenizde bol sebze ve meyve, faydalı yağ asitlerine yer verin. Bol bol su için. Harici bakım için de doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Susam yağı da bu konuda en etkin yağlardan biridir.
  • Susam yağı ile saç derinize masaj yapın. Başınızı hafif nemli ıslak bir havlu ile sarın ve susam yağını mümkün olduğunca uzun bir süre, mümkünse tüm gece veya tüm gün boyunca saçınızda bekletin. Bu bakım kürünü 30 gün boyunca uygulayın.
  • Susam yağı  sadece saçlarınız için değil, kepek sorunu dahil saç derisi problemleri için de faydalı bir yağdır.
  • Susam yağının tek başına saç bakım yağı olarak kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi diğer baz yağlarla karıştırabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı, menekşe yağı, biberiye yağı, ylag ylang  gibi saçlar için yararlı olan hoş kokulu uçucu yağlarla da karıştırabilirsiniz. Susam yağı sıcak yağ bakımı ( Hot Oil Treatment ) uygulamaları için de tercih edilen bir yağdır.