Piyasada satılan ürünlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyorsanız ya da hazır satılan doğal içerikli ürünler bütçenize uygun değilse, doğal ürünler kullanarak evinizde saç bakımı yapmanız mümkün. Aşağıdaki yazımızda saç bakımında kullanabileceğiniz doğal ürünler hakkında bilgiler görebilirsiniz:

Çam Terebentin Yağı 

Çam terebentin yağı, saç dökülmesini önleme konusunda faydalıdır. Çam terebentin yağından şu şekilde faydalanabilirsiniz:

  • 200 ml lik bir şampuana, 25ml çam terebentin yağı katıp, saçlarınızı bununla yıkayabilirsiniz. Ama bu uygulama hem şampuanı sulandırabilir,  hem de şampuanın güzel kokusunu bozabilir. Kokudan rahatsız olmuyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz.
  • İkinci bir alternatif olarak terebentini  badem yağı, susam yağı ile karıştırıp, saç diplerinize bununla masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamayı nemli saçlara tatbik etmek gerekiyor. Asgari yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yeniden yıkayacaksınız. 
  • Üçüncü bir alternatif ise terebentini, lavanta, menekşe, portakal yağı gibi güzel kokulu yağlarla karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu uygulamada saçlarınızın ıslak olması da gerekmiyor ama işlemden sonra tekrar duş almalısınız.

Bu üç uygulamadan hangisini beğeniyorsanız onu uygulayın.  

Badem Yağı

Badem Yağının saç bakımı için kullanılması Eski Mısır'a kadar uzanıyor. Badem Yağı, içeriğindeki E vitamini, magnezyum, çinko sayesinde saçlarınızı besleyecek ve güçlendirecektir. Saçlarınızı yumuşacık ipeksi bir görünüm kazandıracak ve saçlarınızın kolayca şekil almasını sağlayacaktır. Badem yağı ayrıca saç dökülmesine ve saç kırıklarına da iyi gelmektedir. 

badem yağı saç bakımı

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi, saç derinizin PH dengesini düzenler, saçlarınızı güçlendirir ve onlara parlaklık verir. Saç kepeklenmesini önler. Elma Sirkesinin bir faydası da saçınızı tüm kimyasal artıklardan (Saç jöleleri, şekillendiriciler, saç spreyleri vs gibi) arındırmasıdır.

Elma sirkesini şu şekilde kullanabilirsiniz;

Bir Bardak suya yarım bardak elma sirkesi; katıp bunu spreyli bir şişeye koyup banyodan sonra saçlarınıza sıkabilirsiniz veya elma sirkesini  saçınızı durulama suyuna katabilirsiniz.Bu kadar faydalı olan sirkenin maalesef bir dezavantajı var, o da kokusu... 

Badem yağı ve elma sirkesi içeren saç bakım maskesi tarifi:

  • 2 Çorba kaşığı Bal
  • Bir Çorba kaşığı Badem Yağı.
  • Bir Çorba kaşığı Elma Sirkesi

Tüm malzemeyi karıştırıp önce saç diplerinizden başlayarak tüm saçınıza uygulayın. Bunu yaparken saçlarınızın nemli olması gerektiğini unutmayın. Maskeyi saçınızda bir saat beklettikten sonra yıkayın. Bu saç maskesi yıpranmış saçlara yeniden hayat verecektir.