Sonbahar ayları saç dökülmesinin yoğun olduğu aylardır. Bu dönemde saçlarınıza yapacağınız doğal  uygulamalar ile en azından saç dökülmelerini azaltıp, yeni saç gelişimini sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda saç dökülmesine karşı faydalı olacak birkaç doğal uygulamaya yer vermek istedik;

BİBERİYE, ADAÇAYI, ISIRGAN OTU

Bu üç bitkinin gerek bitkisel çayları, gerekse yağları saç dökülmesi tedavisi ve yeni saç  gelişimi için çok yararlıdır. Hazırlayacağınız bu bitkilerin çayları ile saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Yine  aynı şekilde bu bitkilerin yağları ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Bu konuda yardımcı olacak bir maske tarifi:

  • 1 Çorba kaşığı doğal zeytinyağı
  • 1 Çorba kaşığı tatlı badem yağı
  • 1 Tatlı kaşığı biberiye yağı

Tüm malzemeyi bir cezvede veya mikro dalga fırında hafifçe ısıtın. Daha sonra bu karışım ile saç diplerinize masaj yapın. Kalanını da tüm saçınıza uygulayın. Bir duş bonesi giyip bu maskeyi saçınızda en az bir saat bekletin. sonra saçlarınızı şampuanlayın. 

Şaç dökülmesine karşı etkili bir şampuan kullanırsanız sonuç daha da iyi olur. Bu maske hem saç dökülmenize iyi gelecek hem de sağlıklı ipek gibi saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

SOĞAN SUYU, BAL, ZEYTİNYAĞI MASKESİ

  • 1 Orta boy soğanın suyu
  • 1 Tatlı kaşığı Bal
  • 1 Tatlı kaşığı saf zeytinyağı

Bu maskeyi hazırlayıp saç diplerinize masaj yapın. Bir duş bonesi giyerek bir saat bekleyin.Sonra saçlarınızı saç dökülmesine karşı etkili bir şampuanla yıkayın. Soğan kokusunu gidermek için ise saçlarınızı elma sirkeli suyla durulayın.

Soğan vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Soğanın içeriğindeki sülfür, saç derisini mikrobial enfeksiyonlara karşı korur, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak yeni saç gelişimini teşvik eder.  

ALOE VERA

Aloe vera'nın saçlarınız için mucizevi bir bitki olduğunu daha önceden de belirtmiştik. Aloe vera saçlarınıza baştan sona bakım yapar. Buna saç dökülmesini önlemek ve yeni saç gelişimini teşvik etmek de dahildir. Aloe vera ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Suyundan, jelinden veya yağından yararlanabilirsiniz.

Bir de şu uygulamayı yapabilirsiniz.

  • 1yumurta
  • 1 Çorba kaşığı Aloe vera jeli veya yağı

Yumurtayı çırpıp Aloe Vera ile karıştırın ve bu maskeyle saç diplerinize masaj yapın. En az yarım saat bekleyip saçlarınızı önce soğuk su ile yıkadıktan sonra şampuanlayın. 

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI-AMLA YAĞI KARIŞIMI

Hindistan cevizi de saçlar için çok faydalı bir meyvedir. Eğer taze Hindistan cevizini bulabilirseniz, bu meyvenin içindeki su ile saçlarınıza masaj yapabilirsiniz. Eğer bulamazsanız Hindistan cevizi yağı da bu konuda oldukça faydalıdır. 

Amla Hindistan'da yetişen bir ağaçtır. Bu ağaç, güçlü bir aromaya ve şifalı bir meyveye sahiptir. Bu meyvenin yağı ise saçlar için çok faydalıdır ve Hindistan’da çok eski zamanlardan beri kullanılan doğal bir nemlendiricidir. Genellikle güçlü aromatik kokusundan dolayı hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılmaktadır. 

Aşağıdaki tarif ile saçlarınız için faydalı bir maske hazırlayabilirsiniz;

  • 1 Çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 Çorba kaşığı amla yağı

Her iki yağı bir cezveye koyun ya da mikrodalga fırında hafifçe ısıtın. Saç diplerinize masaj yaptıktan sonra kalan yağı tüm saçınıza yayın. Bir duş bonesi giyip en az bir saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın. Amla yağı ve Hindistan cevizi yağı hem saç dökülmesine karşı iyi gelecek hem de saçlarınıza komple bakım yaparak daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Amla yağını ve Hindistan cevizi yağını aktarlarda bulabileceğiniz gibi, internet yoluyla da temin edebilirsiniz. 

JOJOBA YAĞI

Jojoba yağı saç bakımında faydalı doğal bir yağdır. Jojoba yağının en önemli etkisi ise size sağlıklı bir saç derisi sağlamasıdır. Jojoba yağı, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerine daha çok oksijen gitmesini sağlar. Yeni saç gelişimini uyarır. Ayrıca jojoba yağının saç derisini, ölü hücrelerden, kirlerden ve kimyasal atıklardan temizleme özelliği de vardır.

Jojoba yağından yapacağınız maskeler ile saç dökülmenizi azaltabilirsiniz; 

1 veya 2 çorba kaşığı jojoba yağını bir cezveye koyun hafifçe ısıtın. Mikrodalga da kullanabilirsiniz. Bu yağ ile saç diplerinize masaj yapın. Bir duş bonesi giyerek en az bir saat bekleyin. Son olarak saçlarınızı şampuanlayın.