Saçlarınızın yenilenme sürecinde dökülmesi normal kabul edilirken bu sürecin hızlanması, saçlarınızın günde 100 telden fazla dökülmeye başlaması artık önlem almanız gerektiğinin habercisidir. Saç dökülmesinin nedenleri ve saçlarınızın dökülmesini yavaşlatmanın ve mümkünse tamamen durdurmanın çözümlerini sizler için derledik:


saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

  1. Stres saç dökülmesinin bir numaralı nedenidir. Stresi yenmeden saçlarınızın dökülmesini engellemeniz zor olacaktır. Olabildiğince stresli ortamlardan uzak durun. Tabii ki yorgun bir beden de saç dökülmesini arttıracaktır. Mutlaka uykunuzu düzene sokmalısınız.  
  2. Saçlarınızı yıkarken Ph değeri düşük şampuanları tercih etmelisiniz. Saçlarınızı hergün yıkamak saçlarınızın doğal yağ dengesini bozacak ve daha fazla yağlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle saçlarınızı 2-3 günde bir yıkamak daha doğru bir uygulama olacaktır.
  3. Saç dökülmesinin nedenleri arasında en önemli faktörlerden birisi de yanlış beslenmedir. Saç dökülmesine karşı nasıl beslenmeniz gerektiğini mutlaka bilmelisiniz! Saçlarınızın daha dayanıklı olması için Biyotin, E, B6,B12,C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, bakır, demir yönünden zengin içerikli besinler almalı, su tüketiminizi arttırmalısınız.
  4. Bildiğiniz gibi alkol ve sigara da bir çok rahatsızlık gibi saç dökülmesini de hızlandıran nedenler arasındadır.   
  5. Saçlarınıza zarar verecek içerikte olan ve onların nefes almasını engelleyecek şekillendirici ürünleri kullanmamalısınız. Bu tip sprey ve jel ürünleri kullandıysanız yatmadan önce mutlaka saçlarınızı bu ürünlerden arındırmalısınız. 
  6. Zaman buldukça saç derinize masaj yapmalısınız. Masaj saç derinizdeki kan akışını hızlandıracak ve saçlarınızın daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. 
  7. Saç boyama işlemi saçlarınızı zayıflatan bir uygulamadır. Saçlarınızı boyatırken olabildiğince doğal içerikli ürünler tercih etmeli, boyama işlemini çok sık yaptırmamalısınız.
  8. Saçlarınız bazen bakımsız ve kirli görünebilir. Bu gibi durumlarda saçlarınızı toplamayı düşünebilirsiniz. Fakat çok sık toplanan, örgü ve topuz yapılan saçlar daha çok dökülmektedir. 
  9. Hayat şartlarınız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize engel oluyorsa, işiniz nedeniyle stresten uzaklaşamıyorsanız saçınıza uygun yardımcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin bazılarının yan etkileri olduğundan mutlaka bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. 
  10. Bu uyarılara rağmen saç dökülmeniz devam ediyorsa saç dökülmenizin hormonal bir nedeni olabilir ya da kansızlık gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Mutlaka saç dökülmenizin nedenini bir uzmana tespit ettirmelisiniz.