Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır, en önemli nedenlerinden birisi ise saçların gerekli gıdayı alamayarak beslenememesidir. Hızlı kilo verdiren sıkı diyetler, beslenme bozuklukları, mide hastalıkları saç dökülmesinin önde gelen nedenleri arasındadır. Bu yazımızda saç dökülmesinini önlemek için faydalı olacak besinlere yer verdik;

saç dökülmesi için kuruyemiş

1- KIRMIZI ET, TAVUK VE HİNDİ ETİ: 

Düşük yağ oranlı, protein ağırlıklı diyetler saç dökülmesine karşı faydalıdır. Saç dökülmesinin en önemli nedeni, B12, demir, biotin, ve protein noksanlığıdır. Bunlar da hayvansal gıdalarda bulunur. 

Özellikle yağsız kırmızı et tüketmek saç dökülmesini önlemek için etkilidir. Kırmızı etin içerdiği demir, vücut tarafından kolayca emilir. Demir, vücuttaki organ ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobin üretiminin arttırılmasına yardımcı olur. Saç köklerinin diğer besin öğelerini kolayca emmesine de katkı da bulunur.

Kırmızı etin içeriğindeki sülfür ise saç derisindeki kan dolaşımını düzenleyerek saçların uzamasını sağlar. Kırmızı et aynı zamanda en önemli B12 kaynağıdır.

2- BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ: 

Balık, saçlar ve cildimiz için  gerekli olan sülfür, fosfor ve faydalı yağ asitleri açısından zengindir.

Karides, midye gibi deniz ürünleri ise çinko açısından zengindir. Çinko saç köklerini güçlü kılar. Ayrıca bir çok vitamin ve mineralin vücut tarafından emilimine yardım eder. Çinko noksanlığı da saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Çinko aşırı dozda alındığında ise aynı şekilde saç dökülmesine neden olur

3- YUMURTA:

Saçın yapısında önemli ölçüde keratin ve protein bulunur. Bu nedenle protein yönünden zengin gıdalarla beslenmek saç gelişimi ve saç dökülmesini önlemek için gereklidir. Yumurta ise en önemli protein kaynaklarından biridir. Aynı zamanda zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurtanın içeriğindeki biotin, keratin üretimini arttırır. Sülfür ise saç derisindeki kan dolaşımını düzenleyerek saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmelerini önler

4- YULAF:

Yulaf, vücuda enerji veren besinlerden biridir, aynı zamanda saçlarımız için de çok önemli bir besin kaynağıdır. B vitamini, magnezyum, demir, çinko, bakır, potasyum gibi önemli mineraller içerir. Yulaf, melatin üretiminin arttırılmasına yardım ederek doğal saç renginin korunmasında da önemli rol oynar. 

5- KURUTULMUŞ MEYVELER VE KURUYEMİŞLER:

Kuru üzüm, hurma, incir, erik gibi kurutulmuş meyveler ve badem, fındık, fıstık gibi kuru yemişler sağlığımız açısından düşündüğünüzden çok daha yararlıdırlar. Bunların içeriğindeki biotin, sülfür, demir gibi saç dökülmesini önlemek için gerekli vitamin ve mineraller vardır. Eğer canınız tatlı istiyorsa, bu ihtiyacınızı sağlıklı bir alternatif  olan kurutulmuş meyvelerle gidermeye çalışın. 

Özellikle kuru üzüm, demir açısından çok zengindir. Demir, hemoglabin üretimini artırır ve tüm hayati organlara oksijen taşınmasına yardımcı olur. Demir yeterli dozda alındığı zaman saç derimizdeki kan dolaşımını arttırarak, saçların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. 

Kuru meyveler, özellikle kuru erik ve üzüm, C vitamini de içerir. C vitamini ise demirin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. 

Kuruyemişler de vitamin, mineral ve faydalı yağ asitleri  açısından zengindir. Özellikle badem, zengin bir E vitamini kaynağıdır. İçeriğindeki inesitol ise, sağlıklı saç kökleri için gereklidir.  

6- SOYA FİLİZİ, SEBZE KABUKLARI:

Soya filizi, biber, salatalık, patates gibi sebzelerin kabukları, silika minerali içerir. Silika, tüm vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilimine yardımcı olur. Yeterli ölçüde silika alınmazsa vücudumuz aldığımız vitamin ve minerallerden yeterince yararlanamaz. Silika sadece saç dökülmesini önlemek için değil, aynı zamanda cilt ve tırnak sağlığımız açısından da çok önemlidir. Bu nedenle silikaya güzellik minerali de denilmektedir.