Kepek nasıl geçer merak ediyorsanız size bu yazımızdaki 10 doğal çözümü mutlaka okumanızı öneriyoruz! Kepeklenme, yaygın görünen bir cilt hastalığıdır. Kepeklenmeye çeşitli nedenler yol açabilir; Örneğin bir tür egzema olan Seboreit Dermatit kepeğe neden olabilir, bu hastalıkta sadece saç derisinde değil, burun kenarında, göz kapaklarında, kulak arkası gibi vücudun çeşitli bölgelerinde de kepeklenme görülebilir.

Bunların dışında, saç derisinde görülen kepeklenmelerin  yaşam tarzımızla yakından ilgisi olduğu söylenebilir. Örneğin beslenme tarzımız, yanlış saç yıkama ve bakım alışkanlıklarımız ve stres gibi nedenler saçta kepek yapabilir. Saç kepeklenmesi aslında ölü hücrelerin saç derisinde aşırı olarak birikmesidir. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmasa da hoş olmayan görüntüsünden dolayı sizi rahatsız edebilir. Bu yazımızda kepeğe çözüm olacak doğal yöntemlere yer vermek istedik:

1. DOĞRU ŞAMPUAN SEÇIMI: Saçınızda kepek sorunu varsa kepekli saçlar için geliştirilmiş şampuanları tercih edin. Eğer kullandığınız şampuan iyi gelmediyse bu konuda geliştirilmiş bir başka şampuanı deneyin. Şampuan alırken içeriğinde çinko (Zinc) olan ürünleri tercih edin. Çünkü 'çinko' saç kepeklenmesine karşı çok etkili bir mineraldir, ayrıca noksanlığı da kepeklenme nedenidir. Tabii çinko içeren gıdaları tüketmeyi de unutmayın. (Çinko'nun bol olduğu gıdalar; Mantar, susam, tam tahıllar,kabak çekirdeği,et,deniz ürünleri, süt ürünleri vb.)

Eğer saç deriniz kepeklenmeye müsaitse Sodium Laurly Sülfat (SLS) içeren şampuanlardan uzak durun. Şampuanın köpürmesini sağlayan SLS, saç derisini kurumasına neden olarak bazı kişilerde kepek sorunu yaratabilmektedir.

2. TEMIZLIĞE ÖZEN GÖSTERIN: Saçlarınızın düzenli olarak temiz kalmasına özen gösterin. Saç temizliği konusunda aşırıya kaçmayın, örneğin her gün sıcak suyla saçlarınızı yıkamak da saçta kepeğe neden olabilir. Banyo esnasında tercihiniz hep ılık sudan yana olsun. Kepekli saçlar için geliştirilmiş bir şampuan kullanıyorsanız, bu şampuanı saçınızda bir süre bekletip (5 dakika) saçlarınızı öyle durulayın. Su dayanabildiğiniz kadar soğuk olsun.

3. ŞEKILLENDIRICILERIN KULLANIMINI KISITLAYIN: Saça şekil verirken kullandığınız jöle, saç spreyi vb ürünlerin kullanımına sınır getirin. Çünkü bu tür ürünlerin sık kullanımı saç derisinin kurumasına neden olup kepek sorunu yaratabilmektedir.

4. ÇAY AĞACI YAĞI KULLANIN: Çay ağacı yağı doğal bir antiseptiktir. Özellikle mantar türlerinin neden olduğu kepeklenme konusunda etkilidir. Saç kepeklenmesine karşı çay ağacı yağı içeren şampuanlar kullanın veya kepeklenmeye müsait saçlarınız varsa gündelik şampuanınızın içine birkaç damla katın. Karbonat da kullanabilirsiniz. Karbonat özellikle mantarların neden olduğu kepeklenmelere karşı etkilidir. Bunun için saç diplerinizi iyice ıslatın sonra bir çorba kaşığı karbonatı saç diplerinize iyice yedirin ve saç diplerinize masaj yapın. 10-15 dakika bekleyip saçlarınızı şampuanlayın.

5. ELMA SIRKESI KULLANIN: Saç derisindeki PH dengesinin bozulması kepeklenmeye neden olabilir, elma sirkesi ise saç derisindeki PH dengesini düzenler. Eğer kepek sorununuz varsa banyoya girmeden önce bire bir ölçüde elma sirkesini ve suyu karıştırıp saç diplerinize masaj yapın. Yaklaşık 20-30 dakika bekleyin, sonra saçlarınızı yıkayın. Saçınızı son durulama suyuna da sirke ilave edin. Bu öneri kepek sorunu olmayan saçlar için de geçerlidir. Elma sirkesi saç derisindeki kimyasal birikimleri de temizler.

kepeklenmeye cozum

6. ASPIRIN: Kepeklenme sorununu gidermek için aspirinden de yararlanabilirsiniz, aspirin salisilik asit ihtiva eder. Bir çok kepek sorununu çözmek için geliştirilmiş şampuanın içeriğinde de yer alır. Eğer kepeklenmeye müsait bir saç deriniz varsa iki üç aspirini iyice ezip kullandığınız şampuana katabilirsiniz.

7. DOĞAL YAĞLARDAN YARARLANIN: Bunlar saç derisinin kurumasını engelleyerek kepeklenmeyi önler ayrıca saçların nem dengesini korur. Bu yağları özellikle sıcak uygulamanız size sağlıklı bir saç derisi sağlar. Kepek sorununuz olmasa bile bu yağlarla saç bakımı yapın. Bu yağlara bir kaç örnek olarak; Badem yağı, susam yağı, hint yağı, argan yağı, Hindistancevizi yağı, jojoba yağı, biberiye yağı, ylag- ylang yağı, sandal ağacı yağı ve okalüptüs yağını sayabiliriz. Bu yağları karıştırarak da kullanabilirsiniz, eğer bu yağlardan hiç birisi evinizde yoksa mutfağınızdaki naturel sızma zeytinyağından yararlanın.

Örnek bir yağ maskesi karışımı: 1-2 çorba kaşığı zeytinyağına bir tatlı kaşığı biberiye yağı katın. Bu karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız bunu hafifçe ısıtıp saç diplerinize öyle masaj yapın. Sonra bir saç bonesi giyerek bu maskeyi saçınızda en az bir saat bekletin ve  saçlarınızı yıkayın. Bu maske sadece kepeklenme sorununuzu çözmeyecek, saç dökülme sorununa da çare olacak ve size sağlıklı saçlar sağlayacaktır. Zaten kepekli saçlar daha çok dökülme eğilimindedir.

8. DOĞAL BESINLERI KULLANIN: Kepek sorunu için evinizdeki yumurta, soğan, limon suyu gibi diğer doğal malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle soğan maskesi kepeklenme sorunu gidermede etkilidir. Bunun için bir soğanı rendeleyip bununla saç diplerinize masaj yapın. Bir saç bonesi giyerek bu maskenin saçınızda en az bir saat kalmasını sağlayın. Daha sonra soğan maskesini temizleyip, saç diplerinize bu sefer limon suyu ve su karışımı ile masaj yapıp 10-15 dakika bekleyin. Limon suyu saçınızdaki kötü soğan kokusunu giderecektir. Ayrıca limon suyu tek başına da saç kepeklenmesine karşı etkilidir.

9. STRESTEN UZAK DURMAYA ÇALIŞIN: Stresle mücadele yöntemlerini öğrenin! Stres, vücudun savunma mekanizmasına bir meydan okumadır ve bir çok hastalığın da tetikleyicisidir. Kepeklenme sorunu da bunlardan bir tanesidir. Eğer stres içindeyseniz mutlaka stres yönetimi konusunda bilgi edinin.

10. SAĞLIKLI VE DENGELI BESLENIP BOL SU IÇIN: Eğer kepek sorunu çekiyorsanız beslenmenizde Omega3, E, B vitaminleri, D vitamini ve Çinko içeren gıdalara ağırlık verin. Beyaz undan üretilmiş mayalı gıdalardan, yağlı ve şeker içeren gıdalardan uzak durun. Yapılan araştırmalar kepeklenmenin sadece bir bölümünün bir mantar türünden kaynaklandığını, geri kalanın ise yanlış beslenerek aşırı şekerli, yağlı, mayalı gıdalar tüketmekten kaynaklandığını göstermektedir.