Women's Health dergisinde yer alan bilgilerden derleyerek hazırladığımız bu yazımızda, şampuanların en iyi arkadaşı olarak bilinen saç kremi ve saç maskesi hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri özetlemeye çalıştık.


sac kremleri ve sac maskeleri hakkinda bilgiler

  1. Bir saç kremi türü olan leave-in (durulanmayan kremler) sprey tarzındaki ürünler, saçlarınıza şekil vermenizi kolaylaştırır. Örneğin saçlarınıza hafif bukle vermek için bu ürünleri saçlarınız nemli iken uygulayın, sonrasında maşa ile kolayca şekil verebildiğinizi göreceksiniz.
  2. Derinlemesine bakım yapan saç maskesi gibi ürünler, saç köklerinizi nemlendirir. Özellikle soğuk kış günlerinde saç derisi kuruma eğilimindedir ve derinlemesine bakım yapan bu saç kremlerini ayda bir saç diplerinize de uygulayarak saç köklerinizi nemlendirebilirsiniz. Böylece saç diplerinizin kurumasını ve kepeklenmesini önleyip, yumuşacık saçlara sahip olursunuz.
  3. Saçlarınızı şampuanlamadan kremleyin! Bu size garip gelebilir fakat saçlara şampuan uygulamadan önce saç kremi ile yıkamak saçları daha hacimli gösterir. Bu işlemin tersini yapmak ise saçları ağırlaştırıp daha hacimsiz gösterebilir.
  4. Aynı saç kremi, herkes için iyi sonuç vermeyebilir. Örneğin, ince telli saçlara sahip iseniz saçlara hacim veren bir ürünü tercih etmelisiniz veya saçlarınız yağlı ise saçınıza uygun daha az yağlı bir saç kremini tercih etmelisiniz.
  5. Saç köklerinize saç kremi uygulamayın. Saç kremlerini saçlarınız uç kısımlarına veya ihtiyacı olan kurumuş bölgelere uygulayın, köklere uygulanız halinde saçlarınızı ağırlaştırmış olacaksınız.
  6. Eğer boyalı saçlara veya işlem görmüş saçlara sahip iseniz saçlarınızın derinlemesine bakım yapan ürünlere ihtiyacı olacaktır. Saç rengini koruyan ve saçlarınıza bakım yapan ürünleri tercih edin.
  7. Saçlarınızı her gün şampuan ile yıkıyorsanız, saçlarınızın kuruyacağınızı ve saç kremlerine ihtiyacı olacağını unutmayın. Aksi takdirde saçlarınız kırılmaya müsait hale gelir, kolayca elektriklenebilirler.
  8. Bazı saç kremlerinin saçlarınıza zarar vereceğini unutmayın. Silikon içeren ürünlerden uzak durun. Ambalajında 'silicon- free' yazan ürünleri tercih edin.
  9. Saçlarınızın saç kremlerine alışması aslında bir efsanedir. Arada bir saç kremi kullanmaya ara verin, iki haftada bir mutlaka arındırıcı bir şampuan kullanın. Saç kremlerinin saçlarınızda kimyasal atık bıraktığını unutmayın.