Saçlarınızın renginden çok mu sıkıldınız? Artık saç rengi değiştirme vaktinin geldiğini mi düşünüyorsunuz? Peki bu süreçte en zor seçim, yani, saçlarınızı hangi renge boyatacağınıza karar verirken sadece beğendiğiniz herhangi bir renge mi odaklandınız? Bazen başkasından görüp çok beğendiğimiz bir saç rengi bize yakışmayabiliyor, renk tercihimizi yaparken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler var. İşte size yeni saç renginizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç temel nokta:

sac rengi secimi ten rengi

TEN RENGINIZ ANA KRITER OLMALI: Herhangi bir saç renginin sizde iyi durup durmayacağının en önemli belirleyicisi ten renginizdir. Örneğin kızıl saçı çok seviyor olabilirsiniz ancak bu renk, eğer çok sarı alt tonlu bir cilde sahipseniz belki de sizi çok solgun gösterecektir. Veya sarı saçlı olmanın hayalini kuruyorsunuzdur ancak teniniz koyuysa ve kaşlarınız kalın ve simsiyah ise sarı saçlı haliniz çok da doğal durmayacaktr. Bu nedenle saç renginizi mutlaka ten renginize göre belirleyin, unutmayın sadece siyah, sarı, kızıl gibi uç noktaları tercih etmek zorunda değilsiniz, ara tonlar da (karamel rengi, küllü kahveregi, altın sarısı, bakır gibi...) gayet güzel seçenekler oluşturacaktır.

Ayrıca en az ten rengi kadar önemli bir ayrıntı da göz renginiz! Bazı saç renkleri gözlerinizi daha da ön plana çıkaracaktır. 

SAÇLARINIZIN SAĞLIKLI OLMASI ÇOK ÖNEMLI: Boya işleminin her türü saçları yıpratır, bu nedenle boyama işleminden önce saçlarınızın sağlıklı olmasına dikkat edin, aksi takdirde boyalı ancak cansız, donuk ve mat saçlarla gezmeye hazır olun! Eğer saçlarınız yeteri kadar sağlıklı değilse, mutlaka onlara toparlanmaları için süre tanıyın ve bu arada bol bol maske ve saç bakımı yapın. Saç rengi değiştirme işleminden sonra da boyalı saç bakımı için gerekenleri mutlaka yerine getirin. 

RENK TERCIHLERINIZDE DEĞIŞIME AÇIK OLUN: Saçlarınızı boyadıktan sonra eskiden size çok yakışan kırmızı rujunuzun bir anda fazla göz alıcı durduğunu fark edebilirsiniz, bu çok normal, zira saç renkleri ile birlikte size yakışan renkler de değişecektir. Aslında bu değişim sadece makyajınızda değil, kıyafetlerinizdeki renk tercihinizi de etkileyecektir. Bu nedenle yeni saç renginize uyumlu olacak şekilde makyaj malzemelerinizi ve kıyafetlerinizi gözden geçirmeyi unutmayın. 

SAÇ RENGINIZ KARAKTERINIZI YANSITSIN!: Genelde açık sarı, siyah, kızıl gibi dikkat çeken saç renkleri dışa dönük kişiliklere işaret ederken, kumral ve koyu sarı saçlar biraz daha kendi halinde olduğunuza dair bir imaj çizebilir. Saç renkleri elbette karakterinizi değiştirmez, ancak dışarıdan algılanma şeklinizi etkileyebilir. Özellikle çok açık ve platin sarısı saçların her an, her ortamda dikkat çekeceğini unutmayın!

GERIYE DÖNÜŞ ZOR: Saçlarınızı bir kere boyattıktan sonra kendi renginize dönmeniz aylar, hatta yıllar alabilir, bu nedenle karar verirken bunu mutlaka göz önünde bulundurun! Ayrıca saçlarınızın rengini açmaya karar verirseniz ve özellikle açık sarı tonlarını tercih ederseniz bilmelisiniz ki açık renk saçların bakımı biraz daha zordur, dolayısıyla daha çok özen ister.