Parlak ve ipek gibi saçlar her kadının arzusudur. Kimse kabarmış, elektriklenmiş bir saç ile görünmek istemez. Peki saçlar neden elektriklenir, saç elektriklenmesi nasıl önlenir?

Saçların elektriklenmesinin en önemli nedeni, saçlardaki nem eksikliğidir. Bunun dışında genetik faktörler, mevsim koşulları, kullandığınız yanlış ürünler, elektrikli saç aletleri ve saçların aşırı işlem görmesi de saç elektriklenmesinin önemli nedenleri arasındadır.

Elektriklenen Saçlar İçin Çözüm Önerileri

 1. Her şeyden önce saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçin. Saçları her gün yıkamak, onların doğal yağını ve nemini kaybetmesine neden olur. Saçların kurumasına neden olur ve elektriklenmeye yol açar.
 2. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Sıcak suyun da saçları kurutucu etkisi vardır.
 3. Saçlarınızı yıkarken yumuşak ve doğal içerikli şampuan ve saç kremleri tercih edin. İçeriğinde alkol olan ürünleri kullanmamaya özen gösterin.
 4. Saç spreyi veya köpük şeklinde olan saç şekillendiriciler kullanıyorsanız bunların da alkolsüz olanlarını tercih edin.
 5. Saçlarınız ince telli ve dalgalı ise elektriklenmeye daha müsait demektir. Özellikle yağışlı ve nemli havalar saçlarınızın elektriklenmesine neden olabilir. Saçlarınızı yakıcı, yoğun güneş ışınlarından da korumaya çalışın. 
 6. Piyasada bulunan saç elektriklenmesini önleyen ürünler bu konuda size yardımcı olabilir. Bunların dışında silikon içeren saç serumları da  saç elektriklenmesine karşı etkilidir.  
 7. Saçlarınızı kuruturken de dikkatli olun. Yıkandıktan sonra yumuşak bir havluyla nazik hareketlerle nemini alın. Saç kurutma makinesi kullanacaksanız ionik özelliği olan saç kurutma makinelerini tercih edin.
 8. Saçlarınıza elektrikli aletlerle şekil verecekseniz mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyler kullanın. Bu aletleri seyrek olarak kullanmaya özen gösterin Ayrıca saçlarınızı çok sık fırçalamaktan da kaçının.
 9. Dengeli bir beslenme diyeti uygulamaya çalışın. En önemlisi yeterli ölçüde su içmeyi unutmayın.
 10. Saçlardaki elektriklenmeyi önlemek için doğal yağlardan da yararlanabilirsiniz. Bu konuda en etkili olan yağlar, argan yağı, jojoba yağı ve hindistan cevizi yağıdır.
 11. Saç elektriklenmesinin en önemli nedeninin saçlardaki nem eksikliği olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle saçları derinlemesine nemlendirecek saç maskelerinden yararlanabilirsiniz. Mesela avokadolu ürünler bu konuda size çok yardımcı olur. Evinizde kendiniz çok düşük maliyetlerle elektriklenmeyi önleyen saç bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.