Saçlar bir kadının en büyük hazinesidir derler, gerçekten de saçlarımız çok kıymetlidir, her zaman daha güzel ve daha bakımlı görünmeleri için elimizden geleni yaparız. Peki ya farkında olmadan saçlarımıza zarar veriyorsak? Saçlarınıza mümkün olduğunca yapmaktan kaçınmanız gerekenleri sizin için listeledik;

YANLIŞ TARAMA: Saçlarınızı tararken nazik olmaya dikkat edin. Gereğinden fazla saç taramak saçlarınızın kırılmasına ve yıpranmasına sebep olur. Saçlarınızı mümkünse geniş uçlu bir tarak ile tarayın, böylece oluşabilecek kırıkları önleyebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız tarağı temizlemeye özen gösterin, aksi takdirde tarağınızda biriken saç şekillendirici ürünler ve yağ gibi kirler, bakteriyel bir ortam oluşturma potansiyeline sahiptir. Tarağınızı yıkamak için şampuan ve su kullanabilirsiniz.

SAÇ BOYAMA / OKSIDAN KULLANIMI: Saçlarımızı boyamanın zararlarını hepimizin biliyoruz ancak yine de çoğumuz bu işlemden vazgeçemiyoruz. Özellikle saçların rengini açıcı oksidan işlemi saç tellerimize kimyasal maddeler aşılıyor ve saçlarımızı yıpratıyor. Eğer saçlarınızı boyatmaktan vazgeçemiyorsanız uzun vadede yıpranma, kırılma gibi sorunlara hazır olun!  

ISLAKKEN / NEMLIYKEN MAŞA DÜZLEŞTIRICI KULLANMAK: Evden ne kadar acele ile çıkmanız gerekirse gereksin saçlarınızı ıslakken veya nemliyken maşa, düzleştirici gibi ısıl işlem uygulamayın! Saçlarınızın yanmasına, kırılmasına sebep olabilirsiniz. 

saçta oksidan kullanımı

FAZLA ISI KULLANMAYIN: Saç kurutma makinesi, düzleştirici veya maşa gibi ısıl işlemler saçlarımız için oldukça zararlıdır. Her tür ısıl işlemden önce ısıdan koruyucu sprey kullanmanızı ve mümkün olduğunca bu tür işlemleri ara vererek yapmanızı öneririz. Saçlarınıza şekil vermek istiyorsanız bigudi ile sararak veya bir gece önceden örerek de güzel dalgalar elde etmeniz mümkün, böylece saçlarınıza da bir süre dinlenme fırsatı tanımış olursunuz.

FAZLA ÜRÜN KULLANIMI: Her ne kadar yeni çıkan ürünleri denemek için sabırsızlansak da saçlarımıza aynı anda bir sürü farklı ürün kullanmak saçlarımızı ağırlaştıracak, erken yağlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle gerçekten ihtiyaç duyduğunuz kadar az ve öz ürün kullanmanızı öneririz. Unutmayın fazla bakım gereksiz bakım demektir!

HERGÜN YIKAMAK: Saçlarımızın doğal yağı ile beslendiğini ve her gün yıkanmanın saçlarımızı bu yağlardan arındırdığını biliyoruz. Bu nedenle, ne kadar yağlı saç diplerine sahip olursanız olun en az 2 günde 1 yıkama programına kendinizi alıştırın. İlk başlarda zorlanacaksınız, yağlı saç derisi hissi sizi rahatsız edecek ancak zamanla saçlarınız bu düzene alışarak daha az yağ üretecektir. 

SIKI TOPLAMA: Topuz, at kuyruğu gibi modeller yaparken saçlarınızı sıkı sıkı toplayanlardansanız bir kez daha düşünün! Sıkı toplanmış saçlar da koparak dökülme ve kırılmaya kadar pek çok zarara neden olabilir.

Bu yazımız ilginizi çektiyse yıpranmış saç bakımı hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız da ilginiz çekecektir.