Kabarık, gür ve dalgalı saçlara sahip olup da dümdüz saçların hayalini kuran pek çok kadın var. Şüphesiz bu kabarık ve dalgalı saç sorununuzu kuaför salonlarında veya kozmetik ürünlerden yardım alarak çözebilirsiniz. Özellikle son yıllarda popüler olan Brezilya Fönü bu konuda etkili olsa da, bu tür uygulamaları uzun süreli yapmak saçlarınıza zarar vererek onların dökülmesine, zayıflamasına ve elektriklenmesine neden olabilir. Piyasada bu konuda size yardımcı olacak ürünler mevcut, fakat biz bu yazımızda evde kolaylıkla hazırlayacağınız basit ve doğal uygulamalar ile saç düzleştirme yollarını sizlerle paylaşacağız;

1) KEREVIZ YAPRAKLARI: Taze kerevizin yeşil yapraklarını koparıp bir kaba koyduktan sonra üzerine su ilave edip kaynatın. (Çok fazla kaynatmanıza gerek yok, bir taşım kaynaması yeterli) Bu karışımı soğuttuktan sonra spreyli bir şişeye boşaltıp saç diplerinize de gelecek şekilde tüm saçınıza uygulayın. Bu karışımın saçlarınızda kurumasını bekleyin (yaklaşık 1 saat kadar) ve saçlarınızı tarayın. Sonra saçlarınızı şampuanlayın. Etkili saç düzleştirme için bu uygulamayı her banyodan önce yapın.

2) HINDISTAN CEVIZI SÜTÜ: Taze Hindistan cevizi sütünü bir kaba alıp, içine bir tatlı kaşığı limon sıkın. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün saç dipleri dahil olmak üzere tüm saçınıza uygulayın. Sonra başınıza ıslak bir havlu sarıp mümkün olduğunca uzun süre bekleyin, bu süre bir saatten az olmasın. Sonra saçlarınızı şampuanlayın.

saç düzleştirme

3) SÜT: Süt, hem saçlarınızı nemlendirir, hem de onların saç düzleştirme konusunda yardımcı olur. Bir bardak sütü kaynatıp soğutun, daha sonra içine yarım bardak su ilave edip bu karışımı spreyli bir şişeye koyarak tüm saçınıza uygulayın. Saçınızı taradıktan sonra bu karışımın saçınızda kurumasını bekleyin, kuruyan saçlarınızı tekrar tarayın. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu uygulamayı her banyodan önce yapın. Süt ile şu uygulamayı da yapabilirsiniz; Bir bardak süte, iki çorba kaşığı limon suyu katıp karıştırın ve bu karışımın buzlukta biraz katılaşmasını sağladıktan sonra saçlarınıza uygulayın.

4) HINT YAĞI: Hint yağı saçlar için çok faydalıdır ve saç düzleştirme için de kullanılabilir. Bir cezveye, saçlarınızın durumuna göre kullanmak istediğiniz kadar Hint yağını koyup hafifçe ısıtın. Saç dipleri dahil tüm saçınıza uygulayıp, saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kuruttuktan sonra saçlarınızı tarayın. Daha sonra başınıza ıslak bir havlu sarıp, mümkün olduğunca uzun bir süre bekleyin, son olarak saçlarınızı şampuanlayın.

Bu yazımıda düz saç modelleri arayışında olan okuyucularımız için saç düzleştirmenin doğal yollarını paylaştık, bu yöntemleri uygulamanız halinde saçlarınızı ısıl işlemlerden koruyarak daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.