Sağlıklı saçlar ve saçların hızlı uzaması için birçok etken vardır. Bunlara yaş, beslenme, genel sağlık durumu, iklim değişikleri gibi örnekler verilebilir. Yaz mevsiminde saçların uzama hızı kışa göre daha fazladır. Kadınlarda saç uzamasının en hızlı olduğu dönem 15-40 yaşları arasıdır.

Bazı ilaç kullanımları, beslenme bozuklukları, stres gibi faktörlerde saç köklerinin beslenmesini bozarak saç uzamasını yavaşlatabilir. Normal sağlıklı saçlar ayda 2,5 cm kadar uzar. Sağlıklı, hızlı saç uzatma yöntemleri arasında en önemli kural beslenmedir. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsak şu hususlara mutlaka dikkat etmeliyiz: 

Sağlıklı ve hızlı saç uzatma

  1. Demir ve Çinko: Yeterli ölçüde demir ve çinko minerallerini almalıyız. Demir saç kökleri için gerekli bir mineraldir. Eksikliği saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Demir, hem et, yumurta gibi hayvansal gıdalarda hem de mercimek, soya fasulyesi, siyah üzüm gibi bitkisel kaynaklarda mevcuttur. Hayvansal gıdalardan alınan demiri vücut daha kolay emer.  Çinko ise vücudun kendini yenilemesi için gerekli bir mineraldir. Tıpkı vücut gibi saçlarında kendini yenilemesi için bu vitamine ihtiyacı vardır. Çinko en çok, yer fıstığı, deniz ürünleri, kabak çekirdeğinde bulunur.
  2. Faydalı yağlar: Zeytinyağı, fındık yağı gibi faydalı yağlara günlük beslenme rejiminde mutlaka yer vermeliyiz. 
  3. Yeterli dozda C vitamini almak: C vitamini vücudun kolajen üretimi için de gereklidir. C vitamini eksikliği, kuru, zayıf, cansız saçlara neden olur. Ayrıca yeterli ölçüde C vitamini alınmazsa vücudun demir mineralini emmesi de güçleşir. Bu nedenle Demir ve C vitaminini birlikte almak her ikisinin de vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Mesela portakal suyuyla güzel bir omlet uygun reçetedir. En zengin C vitamini kaynakları, turunçgiller, kivi, ananas, çilek ve yeşil biberdir.
  4. Yeterli ölçüde B Vitamini almak: Özellikle B vitamini familyasında olan B2 ve biotin noksanlığı saç dökülmelerinin en önemli nedenleri arasındadır. Önemli B vitamini kaynakları, et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, tahıllar, mercimek, soya fasulyesi, muz, mayadır.
  5. Günlük hayatımızda stresi minimize etmeye çalışmak: Bunun için Yoga, pilates gibi sizi rahatlatacak yöntemlere başvurabilirsiniz.

Saç uzatmanın yolları arasında saçlarımızı dıştan çeşitli maskelerle beslemek de vardır. Bunun için zeytinyağı, maya, badem yağı gibi ürünlerden saç maskeleri hazırlayabiliriz. Ayrıca Aloe Vera, menekşe yağı ve argan yağının da saç uzamasında yararlı olduğu bilinmektedir. Bir sonraki sayfada bazı saç uzatma formülleri yer almaktadır. 

sağlıklı ve hızlı saç uzatmak için gereken besinler

Saçınızın daha hızlı uzamasına katkı sağlayacak birkaç tarifi aşağıda bulabilirsiniz: 

  • Aloe verayı eşit ölçüde balla karıştırarak bunu nemli saçlarınıza uygulayıp yarım saat bekletip durulayın.
  • Bir çorba kaşığı susam yağı, iki çorba kaşığı menekşe yağı ve bir yumurta sarısını karıştırıp saçınızda bir saat bekletip sonra saçlarınızı yıkayın.
  • Beş çorba kaşığı zeytinyağını iki yumurta sarısı ile karıştırıp saç diplerine uygulayıp asgari bir saat saçınızda bekletin. Sonra saçınızı yıkayın.