Women's Health dergisi, şampuan kullanırken bilmemiz gereken, ama muhtemelen çoğumuzun bilmediği on hususu içeren bir yazıya yer verdi. Biz de bu yazıyı sizin için özetlemek istedik, böylece şampuanlar hakkında bu önemli noktalar ve ipuçlarına dikkat ederek belki de daha canlı ve daha yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz! İşte şampuanlar hakkında önemli bilgiler:

  1. Doğru şampuanı seçmek: Eğer saçlarınız ince telli ise saçlara hacim veren, kalın telli ise de saçları nemlendiren bir şampuanı seçmek doğru bir tercih olacaktır. Böylece saçlarınızın ihtiyacına yönelik bir bakım sağlayarak daha iyi görünmelerini sağlayabilirsiniz.
  2. Her saç tipinin arındırıcı şampuan kullanmaya ihtiyacı vardır: Eğer saçlarınızın kuru bir görünüm aldığını düşünüyorsanız veya saç derinizde rahatsızlık hissediyorsanız arındırıcı şampuanlardan yararlanın. Her saç tipinin en azından dönem dönem arındırma özelliği olan şampuan kullanmaya ihtiyacı vardır.
  3. Saçlarınız kimyasal işlem gördüyse: Kimyasal işlemlerden dolayı yıpranmış saçlar farklı bir bakım ister. İşlem gören saç derisi çevreden gelen toz vs gibi kirleri ve sprey - jöle gibi ürünlerden kalan birikintileri daha çok tutma eğiliminde olacaktır. Kısacası işlem görmüş saçlar istenmeyen kimyasal birikinti oluşumuna daha meyillidir ve arındırıcı şampuan kullanımı ihmal edilmemelidir!
  4. Şampuanların da bir ömrü olduğunu unutmayın: Şampuanların üzerinde tarih yazmasa da onların raf ömrünün 2-3 yıl olduğunu ve tarihi geçmiş şampuanın işlevini yerine getiremeyeceğini bilin.
  5. Saçlarınızı yıkarken şampuanınızla saç diplerinize masaj yapın:  Doğru bir şampuanla saç diplerinize masaj yapmak, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saç gelişimini teşvik eder. Banyo esnasında şampuanınızı uygularken bir kaç dakikalığına parmak uçlarınızla masaj yapmayı ihmal etmeyin!
  6. Gereğinden fazla şampuan kullanmayın: Şampuanı gereğinden fazla kullanmak sadece daha fazla köpüğe ve daha zor durulanan saçlara yol açar. Saçlarınızın uzunluğuna göre gereken şampuan miktarını ayarlayın ve ölçüyü kaçırmayın!
  7. Saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun derecesi de önemlidir:  Çok sıcak su kullanarak saçlarınızı yıkamak onlara cansız bir görünüm verir. Tercihiniz ılık sudan yana olsun ve mümkünse son durulamayı soğuk su ile yapın. Soğuk su saç foliküllerine nemi hapseder ve saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlar.
  8. Pahalı şampuan her zaman en iyi değildir: Kuaför salonlarında satılan özel üretilmiş şampuanlar, her zaman marketlerde satılanlara göre daha iyi değildir. Şampuanın fiyatından ziyade, saçlarınız için yararlı olup olmadığına ve içeriğinde ne kadar kimyasal yer aldığına odaklanın.
  9. Kuru şampuanları gece yatmadan önce kullanın: Eğer ertesi gün saçlarınızı yıkamaya vaktiniz yoksa ve kuru şampuan kullanacaksınız bunu geceden uygulayın. Bu, şampuandaki pudranın emilimi için daha çok zaman sağlar ve siz de ertesi sabah uyandığınızda saçlarınızı tararken daha gür saçlara sahip olursunuz.
  10. Şaçlarınız için arındırıcı bir formül!:Saçlarınız için doğal bir arındırıcı şampuanınızı hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, karbonat, elma sirkesi ve biraz suyu  karıştırıp saçlarınıza uygulamak!

Bu yazımızda sizinle şampuanlar ve saç bakımı hakkında bilmeniz gereken önemli bir kaç noktayı paylaştık. Bu yazı "Women's Health" dergisinden derlenmiştir.