Yaz Mevsimi saçlarımız için zor bir dönemdir. Gerek güneş Işınlarının gerekse deniz ve havuz suyunun etkisiyle saçlarımız nemini kaybetme ve kolay elektriklenme riski ile karşı karşıyadır. İnce telli saçlar bundan daha kolay etkilenir. 

Saç Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Yaz Mevsiminde şu bakım önerileri saç sağlığı için yararlı olacaktır:

 1. Güneş Işınlarının zararlı etkilerinden korunmak için eşarp, şapka gibi aksesuarlardan yararlanın. Eğer denizde güneşte uzun süre kalmayı düşünüyorsanız saçlarınızı UV ışınlarına karşı koruyucu bir saç bakım yağı ile korumaya çalışın. Jojoba yağı bunun için doğal bir seçenek olabilir.
 2. Beslenmenize özen gösterin. Saçların önemli bir bölümünün proteinlerden oluştuğunu unutmayın. Diyetinizde mutlaka proteinli gıdalara yer verin. Sebze ve meyvelere ağırlık verin. Özellikle yeşil yapraklı sebzelere yönelmeniz doğru olacaktır. Diyetinizdeki karbonhidratları azaltmaya çalışın. Karbonhidratlar aşırı ölçüde alındığı zaman saç derisi problemlerine yol açabilir ve saçta kepek yapar. Kızartmalar gibi yağlı gıdalar tüketmeyin. Yağ seçiminiz bitkisel yağlardan yana  olsun. Çok az miktarda tüketeceğiniz organik tereyağı ise saçlarınıza istediğiniz nemi ve parlaklığı verir.
 3. Saç kurutma makinesi ve saç şekil veren aletleri çok az mümkünse hiç kullanmamaya çalışın. Saçlarınızı doğal haline bırakın. 
 4. Saçlarınızı sık yıkamaktan ve aşırı sıcak su banyolarından kaçının. Sıcak su hem cildinizin hem de saç derinizin kurumasına yol açar. Ilık su en ideal seçimdir.
 5. İçeriğinde formaldehit veya alkol olan ürünler kullanmayın. Doğal içerikli ürünleri tercih edin. 
 6. Yaz mevsiminde şampuan tercihiniz normal şampuanlar yerine nemlendirici şampuanlardan yana olsun. Şampuandan sonra mutlaka saç kremi kullanın.
 7. Saçlarınızın nemini koruması yaz mevsiminde daha zordur. Bu nedenle bol su tüketerek saçların nem dengesinin korunmasına  yardımcı olun.
 8. Eğer havuzda yüzecekseniz mümkünse bir bone kullanın. Böylece klorun saçlarınıza vereceği zarardan kurtulursunuz. Ayrıca saçlarınız sarı renkte boyalıysa, klorun etkisiyle yeşilimsi hoş olmayan bir tona dönüşebilir. Eğer bone kullanmayacaksanız mutlaka saçlarınızı ıslatıp öyle havuza girin ve havuzdan çıkar çıkmaz şaçlarınızı çok yumuşak ve doğal içerikli bir şampuanla yıkayın. Bu klorun saçları kurutucu etkisini azaltacaktır.
 9. Yaz mevsiminde elektriklenmeye müsait saçlarınız için hindistan cevizi yağı, jojoba  yağı, argan yağı  ideal bir çözümdür.
 10. Yaz mevsiminde saç onarıcı maskelere daha çok ihtiyacınız olacak. Onları daha sık aralıklarla kullanın. 

Son olarak bir sonraki sayfada yer verdiğimiz, yaz mevsiminde kuruyan ve canlılığını yitiren saçlarınız için iki besleyici maske tarifinden faydalanabilirsiniz;

düz sarı saç

MAYONEZ  MASKESİ:

Mayonez maskesi özellikle italyan kuaförlerin, kurumuş ve canlılığını yitirmiş saçlar için tercih ettiği bir maskedir. Mayonezi tek başına saçlarınıza sürebileceğiniz gibi aşağıdaki tarifi de uygulayabilirsiniz.

 • 3 çorba kaşığı mayonez
 • Bir olgun Muz (Muz yerine Avokado da kullanabilirsiniz)
 • 1 Çorba kaşığı zeytinyağı

Olgun muzu ezip, mayonez ve zeytinyağını ilave edip iyice karıştırın. Bu maskeyi saçlarınıza uygulayıp, bir duş bonesi giyin. Bu maske saçınızda ne kadar uzun kalırsa o kadar iyi. Asgari süre ise yarım saat. Sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

AVOKADOLU DİP BAKIM YAPAN BESLEYİCİ MASKE:

 • Bir olgun Avokado
 • 1 Çorba kaşığı bal
 • 1 Çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 Çorba kaşığı Jojoba yağı
 • 1 Çorba kaşığı Hindistan Cevizi yağı
 • 1/2 Çorba  kaşığı elma sirkesi

Avokadoyu ezip diğer malzemelerle iyice karıştırın. Bu maskeyi ıslak, nemli saçlarınıza dipten başlamak üzere iyice yedirin. Bir duş bonesi giyip bir saat bekleyin. Saçlarınızı önce  ılık suyla, sonra da soğuk suyla durulayın.