Clinique Set Kazanmak İçin tıklayınız!

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz şeklinizin saç modeli tercihinizde belirleyici olduğunu biliyor muydunuz? Size en çok yakışacak saç modelini belirlemek için yüz şeklinizden yola çıkabilirsiniz. Gelin yüz şeklinize en yakışacak saç modellerini beraber inceleyelim; 

Yüz şeklinizin saç modeli tercihinizde belirleyici olduğunu biliyor muydunuz? Size en çok yakışacak saç modelini belirlemek için yüz şeklinizden yola çıkabilirsiniz. Gelin yüz şeklinize en yakışacak saç modellerini beraber inceleyelim; 

Sayfa 1

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

yuvarlak yüz şekline göre saç modelleri

Yuvarlak yüz şekline sahipseniz, saçlarınızın çene hizasında veya daha uzun olması yüzünüze uzun bir görünüm sağlayacaktır. Genelde yuvarlak yüz şekline en çok yakışan saçlar asimetrik saçlar olduğundan kuaförünüze saçlarınıza katlı bir görünüm vermesini söyleyebilirsiniz. Ayrıca yana doğru kesilmiş kahkül ile daha ince bir yüze sahipmişsiniz gibi görünebilirsiniz. Eğer saçlarınızı kısa kullanmak istiyorsanız mutlaka hacim verici ürünlerden yararlanın.

Uzun ve dümdüz saçlar da yuvarlak yüz şekline uzun görünüm katacağından bu modeli de tercih edebilirsiniz. Kısa küt saçlar yüzününüzü daha da yuvarlak göstereceği için bu modeli çene hizasında uzun arkalara doğru kısalacak şekilde kullanabilirsiniz. 

Sayfa 2

 Oval Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

oval yüze göre saç modelleri

Eğer oval yüz şekline sahipseniz, ideal olarak kabul edilen yüze sahipsiniz demektir. Oval yüz şekli bütün saç modellerini başarılı bir şekilde taşıyabilir. Eğer vurgulamak istediğiniz bir bölge varsa (örneğin elmacık kemikleriniz, dudaklarınız, çeneniz) bu bölgelere denk gelecek şekilde katlı bir kesim uygulatabilirsiniz.

Çok uzun saçlardan ziyade omuzun biraz aşağısında uzun ve dalgalı saçlar size çok yakışacaktır. En kısa saç modelleri bile oval yüz şekline yakışan saçlar arasındadır.

Sayfa 3

Uzun Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri 

uzun yüze göre saç modelleri

Uzun yüz şekline sahipseniz yüzünüzü daha da uzun ve ince göstereceğinden dümdüz, upuzun saçlardan kaçınmalısınız. Ancak uzun saçlarınızı dalgalı bir şekilde kullanarak, daha dolgun bir görünüm elde edebilir ve böylece yüzünüzün daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde çene hizasında kesimler de yüzünüzün daha geniş görünmesini sağlayacak ve uzun yüz şekline uygun bir saç modeli olacaktır.

kahküllü saç modelleri

Eğer saçlarınızı uzun kullanmak istiyorsanız bunu yapmanın en güzel yolu kahkül eklemek. Alın bölgenizde kahkül olması yüzünüzün olduğundan daha kısa görünmesini sağlamak için harika bir alternatiftir. 

Sayfa 4

Kare Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri:

kare yüze göre saç modelleri

Kare yüz şekli çene kemiğinin belirgin olduğu ve karizmatik olarak kabul edilen bir yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahipseniz çene hizasında, hafif volümlü bir saç modeli tercih etmeniz halinde, yüzünüzün en dikkat çekici bölgesi olan çene kemiğinizi daha da vurgulamanız mümkün. Özellikle çenenize doğru uzun, arkası kısa küt modeli tercih edebilirsiniz.

dalgalı saç modelleri

Bunun yanı sıra, kare yüz şekline yakışan saç modelleri arasında uzun saçlar da yer alıyor. Eğer saçlarınıza biraz hareket katmak isterseniz saç uçlarınıza dalgalı bir görünüm verebilirsiniz. 

Sayfa 5

Kalp Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri:

kalp yüze göre saç modelleri

Kalp yüz şeklinde, alın bölgesi yüzün geri kalanına göre daha geniş olduğundan bu bölgeyi kahkül yardımı ile kapatabilirsiniz. Özellikle yana doğru kesilmiş kahkül son yılların en gözde saç trendleri arasında olduğundan bu model kalp yüz şekline oldukça yakışır.

küt saç modelleri

Kısacık kesilmiş (pixie-cut) saçlar ve hafif dalgalı-dağınık küt kesimlerde kalp yüz şekline en çok yakışan modeller arasında yer alıyor. Kısa saçlar ile ilgili daha fazla bilgi ve model fikri için en güzel kısa saç modelleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. 

Yüz şeklinizi bilmiyorsanız bir sonraki sayfada bulunan tablomuza bakabilirsiniz.

Sayfa 6

Yüz Şekliniz Hangisi?

yüz şekline göre saç modelleri

Bu yazımızı beğendiyseniz yüz şekline göre makyaj yazımız da ilginizi çekebilir.