Günümüzde oldukça popüler olan ve kozmetik endüstrisinde, özellikle de saç sağlığına katkısı ile oldukça sık kullanılan argan yağının faydaları yalnızca bununla sınırlı değildir. Bu yazımızda argan yağının faydalarını, sağlık, cilt ve saç bakımı başlıkları altında inceliyoruz;

Argan Yağı Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Argan yağı, Argan ağacının meyvelerinden elde edilir. Argan, doğa şartlarına oldukça dayanıklı, uzun yıllar yaşayabilen, çok fazla su gereksinimi duymayan ve boyu 10 metre civarında bir ağaç türüdür. Bu ağaç yeşil zeytine benzeyen, çok sert kabuklu bir meyve vermektedir. İşte mucizevi argan yağı bu meyveden elde edilmektedir. Argan ağacıbaşta Fas olmak üzere, Cezayir ve İsrail'de de bulunmaktadır. Argan yağının bir diğer adı dayetiştiği bölgeden gelen "Moroccan Oil"dır.

Argan ağacının meyveleri yaz aylarının başında olgunlaşır, yeşil renkteki argan meyvesi kahverengi bir renk alır ve genellikle haziran ayında toplanır, meyvelerin kabukları kırılarak içinden daha yumuşak olan çekirdeği alınır ve taş değirmenlerde öğütülür. Argan çekirdeğinin kırılma işlemi tamamen elle yapılmaktadır ve oldukça zahmetlidir.Bu işlem esnasında argan çekirdekleri hamur kıvamı alır ve bir süre sonra da bu hamurun su katılarak preslenmesi ile argan yağı elde edilir. Anlaşılacağı üzere argan yağı yüzde yüz organiktir ve elde edilmesi oldukça zor bir yağdır, bu nedenle de kıymetlidir. İçeriğinin % 80’i zengin yağ asitlerinden oluşmaktadır. Argan Yağı’nın içeriğindeki (zeytinyağından iki kat fazla olan) yüksek E vitamini bu ürünü kozmetik endüstrisinin göz bebeği yapmıştır. Aşağıda argan yağının faydalarını başlıklar halinde özetliyoruz;

Argan yağının sağlığa faydaları:

 1. Argan yağının içeriğinde başka hiçbir bitkide bulunmayan bitki sterolleri mevcuttur. Bunlar, vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, sindirim sisteminde kolestrol emilimine engel olarak, sağlıklı bir kolestrol seviyesine ulaşmanızı sağlar. Ayrıca antikanserejon etki yaratır.
 2. İçeriğindeki Oleic Asitkolestrol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.
 3. Argan yağı içeriğindeki yüksek E vitamini, hem kalp hem de cinsel organlariçin faydalıdır. Argan yağı aynı zamanda iyi bir afrodiziyaktır.
 4. Argan yağının faydaları arasında pepsin enzimini artırarak sindirim sisteminin düzenli çalışması da bulunmaktadır.
 5. Romatizma ve eklemler için de faydaları olduğu saptanmıştır.
 6. Argan yağı birçok faydalı asit içerir. Üç farklı Prostaglandis (yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli maddeler)ihtiva eder. Bunlar, bağışlık sistemini güçlendirir, vücuttaki iltihaplanmaya ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.
 7. Suçiçeği, akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Argan yağının cilde faydaları:

 1. Argan yağının içeriğindeki Triterpenodis’in cilt üzerinde hem koruyucu hem de tedavi edici özelliği vardır. Bu nedenle Argan yağının faydaları arasında, başta hamilelik çatlaklarında olmak üzere vücut lekelerinin, egzema, akne, sivilce gibi her türlü cilt probleminin giderilmesi bulunmaktadır.
 2. Argan yağı içerdiği yüksek E vitamini ve anti-oksidanlarla etkili bir antiaging yağıdır. Bu özelliği ile serbest radikalleri nötralize ederek, cildi çevre koşullarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Cildin erken yaşlanmasını önler.
 3. İçeriğindeki saponinler ise, cildi nemlendirerek daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 4. Cildin hydro-lipid tabakasını onararak cilt kırışıklıklarının özellikle de göz altı kırışıklıklarının azaltılmasında yardımcı olur.
 5. Yüzde yüz organik olan ve hiçbir kimyasal içermeyen Argan yağı, bebekleriniz için de doğal bir bakım yağıdır. Argan yağı bebeklerin hassas cildinde bile kullanılabilmektedir.
 6. Argan yağının içeriğindeki sterolinler cildin metabolizmini düzenler, iltihaplanmayı önler ayrıca cildin nem tutma kabiliyetini arttırır.

argan yağı

Argan yağının tırnaklara ve saçlara faydaları:

 1. Argan yağı, kuru, cansız, kırık ve elektriklenen saçlarınız için de doğal bir çözümdür. Güneş ışınlarından, kimyasallardan zarar görmüş saçlarınızı onarır, yumuşatır, onlara parlak bir görünüm vererek kolayca şekil almasını sağlar. Argan yağının faydaları saçın yapısı kadar saç derisi için de geçerlidir, derinize masaj yaparak kepeklenmeyi önleyebilirsiniz. Kısacası saçlarınıza dipten uca bakım yapar.
 2. Besleyici özelliği ile tırnakları güçlendirir, onlara sağlıklı bir görünüm sağlar.

Bu maddelerin dışında Argan yağını yemeklerinize lezzet katmak için de kullanabilirsiniz. Argan yağı ile balık, çorba, salata hatta tatlılarınıza değişik lezzetler katabilirsiniz.

Dip Not: Bu yazı argan yağının faydaları konusunutanıtmak amacıyla paylaşılmakta olup sağlık amacıyla kullanım tavsiyesinde bulunulmamaktadır. Lütfen bu ürünleri sağlık amaçlı kullanırken kullanım yöntemi, dozajı ya da size uygunluğu ile ilgili uzman kişilerden yardım alınız.