Çay ağacı yağı (Tea Tree Oil), Avustralya’da bulunan Melaleuca Alternifoliais bitkisinin yapraklarından elde edilir. Uçucu bir yağdır, antiseptik, antifungal ve enfeksiyon azaltıcı özellikleri vardır. Aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir.

Doğal bir ürün olan çay ağacı yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Cilt enfeksiyonları için doğal bir ilaçtır. Özellikle ciltteki kaşıntı ve kızarıkların giderilmesinde etkilidir. Sedef hastalığı için oldukça sık kullanılan doğal bir ilaçtır.
  2. Cilt sağlığına olumlu etkisi sivilce tedavisi için de kullanılabilir. Aynı zamanda "siğil" gibi çok daha rahatsız edici cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılabilir.
  3. Çay ağacı yağı, saç derisi için oldukça faydalıdır, saçlardaki kepeklenmeyi önler. Bunun için 100 ml ılık suya 6 damla çay ağacı yağı damlatıp, karıştırın. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra bu karışımla saç diplerinize masaj yapın. Biraz bekleyip saçlarınızı durulayın. Günlük kullandığınız normal şampuanın içine de 3-4 damla damlatabilirsiniz.
  4. Güneş yanıklarına iyi gelir.
  5. Kesiklerde, yaralanmalarda doğal bir antiseptik görevi görür. Böcek ısırıklarının tedavisinde de kullanılır. 
  6. Sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir. Astım ve diğer solunum yolları hastalıklarını, semptomlarını hafifletmekte etkilidir.
  7. Tırnak mantarlarını tedavi eder ve ayak kokusunu gidermede etkilidir.
  8. Evcil hayvanların yattığı sepete birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak onları pireden koruyabilirsiniz.
  9. Çamaşır yıkarken, makinenize damlatacağınız birkaç damla çay ağacı yağı, çamaşırlarınıza hijyen sağlar.
  10. Çay ağacı yağı eviniz için çok amaçlı bir temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için 2 bardak suya, 4-5 damla çay ağacı yağı damlatın, bunu spreyli bir şişeye koyun. 3-4 çorba kaşığı da sirke (tercihen elma) ilave edin. Mutfak dolaplarınızı , banyonuzu bu doğal, kimyasal içermeyen temizlik ürününüzle gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı aynı zamanda da İyi bir küf çıkarıcıdır. 2 bardak suya 10 damla yağ damlatın ve bu karışımı bir spreyli şişeye koyup küflü yüzeylere sıkın.

Çay ağacı yağı sadece lokal olarak kullanılabilen bir yağdır ve asla altı aydan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Çay ağacı, çok etkili olduğu için cilde doğrudan ve tek başına uygulanmaması önerilmektedir, mutlaka seyrelterek uygulamaya dikkat edin.