Çilek, vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir meyvedir. Sağlığımız için oldukça faydalı olan çilek ilkbahar aylarının vazgeçilmezleri arasındadır, özellikle mevsiminde sık sık tüketmenizi önerdiğimiz çileği tek başına yiyebileceğiniz gibi, sabahları yulaf veya mısır gevreği ile tüketebilirsiniz. Aşağıda 10 maddede çileğin faydaları özetlenmiştir.

  1. Çilek, içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum mineralleri, C, A vitamini, folik asit ve biotin içerir. Ayrıca içeriğinde antosiyanin elajik asit, quercetin, kaempferol, polyphenoler, karoten familyasından lutein gibi sağlığımız için hayati görevi olan bir çok antioksidan bulunmaktadır.
  2. Çileğin faydaları arasında kansere karşı etkisi de bulunmaktadır. Çileğin içeriğindeki lutein, zeathanthin ve diğer antioksidantlar serbest radikallerin hücrelere vereceği zararları engelleyerek bir çok kanser türüne karşı hücreleri korur. Aynı zamanda vücuttaki inflamatuar (iltihaplanma) etkiyi azaltır.
  3. İçerdiği kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerle kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca diş etleri ve diş sağlığı için de faydalıdır.
  4. Kardiyovaskuler hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür. Çilek, yüksek oranda polifenol flavonid içerir, bu nedenle kalp ve damar sağlığı için yararlıdır. İçerdiği potasyum ile tansiyonun düşük kalmasını, folik asit ile ise kandaki homosistein oranının düşük kalmasını sağlar. (Homosistein bir aminoasittir, vücutta yüksek oranda olması damarların tıkanmasına neden olabilmektedir.) Ayrıca içerdiği kuersetin ile kötü kolestrolün düşmesine yardımcı olur.
  5. Çileğin içeriğindeki kuersetinin alerji ve astım semptomlarını hafiflettiği de tespit edilmiştir.
  6. Diyabete yakalanma riskinizi düşürür. Çilek, yüksek oranda fiber içermesinin yanı sıra glisemik indeksi düşük bir meyvedir. Bunun için diyabet hastaları da gönül rahatlığı ile çilek tüketebilir. Kilo vermek isteyenlerin de yardımcısıdır. Çileğin içeriğindeki nitrat, vücuttaki kan akışını ve oksijen girişini düzenleyerek kilo vermenizi kolaylaştırır. Ayrıca çileğin içeriğindeki antosiyoninlerin vücuttaki depolanmış yağların yakılmasında etkili olduğu saptanmıştır.
  7. Fiber içerdiği için bağırsakları çalıştırarak kabızlığa iyi gelir.
  8. Çilek, karoten familyasından gözler için çok yararlı olan lutein içerir. Günde 2-3 porsiyon çilek yemenin bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonuna yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Bunun dışında içerdiği yüksek C vitamini ile zararlı güneş ışınlarına karşı gözleri korur. Katarakt oluşumunu engeller.
  9. Güzellik için de tüketilebilir. İçeriğindeki biotin, sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Çilek, aynı zamanda anti-aging özelliği olan bir meyvedir ve cilt sarkmalarını önleyen bir antioksidan olan ellagic asit içerir. İçerdiği C vitamini ile kolajen üretimini de teşvik eder. Ayrıca cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyarak erken yaşlanmasını önler
  10. Çilek, içerdiği folik asit ile anne adaylarının da tüketmesi gereken bir meyvedir. Folik asit alımı özellikle hamileliğin ilk üç ayı bebeğin beyin ve omurilik sisteminin gelişimi için çok önemlidir.

Çilek tüketirken alerjen bir meyve olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın! Ayrıca çilek ile yapabileceğiniz ev yapımı cilt maskesi tariflerine de göz atmayı unutmayın.