Sağlığımız ve güzelliğimiz için kullanabileceğimiz bitkilere ve bu bitkilerden elde edilen doğal yağlara yazılarımızda sıklıkla yer veriyoruz. Bu yazımızda çörek otunun faydaları sağlık ve güzellik olarak iki başlık altında anlatılmaktadır;

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu, anavatanı güneybatı asya olan, ülkemizde de yetişen kısa ve çiçekli bir bitkidir. Nigella, Black Cumin ve Kalinji olarak da adlandırılır.Bu bitkinin açık mavi, beyaz yaprakları ve kapsül şeklinde meyvesi bulunur. Bu kapsüller içinde bizim de çok yakından tanıdığımız, ülkemizde özellikle hamur işlerinde kullanılan siyah küçük tohumlar bulunmaktadır. Çörek otu baharatı olarak adlandırdığımız bu tanecikler protein, karbonhidrat ve yağ içerirler.

Çörek otu tohumlarının içeriğinde omega-6, omega-3 ve oleik asit gibi yağ asitleri, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller ve B1,B2,B3,B6 vitaminleri bulunmaktadır.Bu bitkinin ve bu bitkiden elde edilen yağın tüketilmesinin bir çok faydası olduğu tespit edilmiştir.

Çörek Otunun Sağlık İçin Faydaları:

Çörek otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Antioksidan özelliği bulunmaktadır.
 2. Alerji ve iltihaplara karşı etkisi saptanmıştır. Ayrıca astım ve nefes darlığı gibi problemlere karşı etkisi saptanmıştır.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 4. Kalp-damar sağlığı için faydalı olduğu gibi tümör oluşumlarına karşı vücudu koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.
 5. Kan şekerini düşürücü, insülin salgılanmasını arttıcırı etkisi vardır.
 6. Tansiyon ve kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 7. Sindirim sistemine olumlu etkisi olduğu gibi hemoroid gibi rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.
 8. Çörek otu yağıyla vücudunuzda ağrıyan bölgenize (Baş ağrısı dahil) masaj yaptığınız takdirde ağrıyı hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Çörek otu sağlık için nasıl kullanılmalıdır?

Çörek otu toz haline getirilerek, baharat olarak, tohumu çiğnenerek ve yağı çıkarılarak kullanılabilir. Eğer yenerek kullanılmak isteniyorsa mutlaka çiğnenmelidir, direk yutulduğu takdirde sindirimi çok zordur ve fayda sağlanamaz. Piyasada öğütülmüş ve kapsüllenmiş şekilde satınalmak da mümkündür. Yağı da yaygın olarak kullanılır. Genellikle soğuk pres yöntemiyle tohumlar sıkılır ve yağı çıkarılır. İçeçeklere karıştırılarak ya da direk kullanılır. Sağlık için etkili olması isteniyorsa aç karna alınması tavsiye edilmektedir.

Çörek otunun bir ilaç olmamasına rağmen her ürün gibi bilinçli tüketilmesi gerektiği, aksi takdirde yan etkilerinin olabileceği unutulmamalıdır. Eğer günlük olarak kullanılmak istenirse günlük dozajı bir tatlı kaşığını geçmemesi, hamilelerin ve çocukların (düzenli olarak) kullanmaması önerilmekte, aç karna alındığı takdirde acı bir tadı olması nedeniyle mideyi rahatsız edebileceği belirtilmektedir.

Kalitesi tescillenmemiş, berrak ve altın sarısı olmayan, üreticisi bilinmeyen yağlar kesinlikle yutulmamalı sadece haricen kullanılmalıdır.

corekotu-tohumu

Çörek Otunun Güzellik için Faydaları:

 1. İştah kapatıcı ve sindirimi hızlandırıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcı olur.
 2. Cilt çatlaklarını giderir, daha pürüzsüz bir cilt için kullanılabilir. Ayrıca sedef ve egzema gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kaşıntı ve kısarıklık gidericidir.
 3. Çörek otu yağının saç dökülmesi ve saç beyazlamasına karşı faydası bulunmaktadır.

Çörek otu güzellik için nasıl kullanılmalıdır?

Çörek otu yağı cildinize direk uygulanabilir, 10 damla kadar yeterli olacaktır, düzenli kullanımda cildin gözle görülür şekilde pürüzsüzleştiği farkedilecektir.

Çörek otunu zayıflamak için kullanıyorsanız,tohumunu yemeklerden önce bir çay kaşığı çiğneyerek veya bir bardak suya bir çay kaşığı kadar karıştırarak içebilirsiniz. Bu uygulama iştahınızı kapatacak ve sindirim kolaylığı sağlayacaktır.

Saç için kullanırken; çörek otu yağı ile saç derinize masaj yapabilir, 30 dakika-1 saat civarı bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Düzenli yapıldığı takdirde yeni çıkan saçlarda beyazların azaldığı görülecektir. Ek olarak ince telli ve yıpranmış saçlar için eşit miktarlarda badem ve susam yağı ile karıştırarak çok etkili bir saç bakım maskesi yapabilirsiniz. Bu maskeyi 2 saat uyguladıktan sonra durulayabilirsiniz. Karışımda badem yağı kullanıldığında arıtması daha zor olacağından saç kremi kullanırsanız bu maskeyi arıtmanız daha kolay olacaktır.

Görüldüğü gibi çörek otunun faydaları ve kullanım alanı oldukça fazladır. Burada sizler için özet olarak temel bilgileri derledik. Bu bilgiler çerçevesinde kullanmak istediğiniz alana göre özel olarak araştırma yaparak bu mucizevi gıdadan faydalanabilirsiniz.