Dişlerdeki beyazlığın kaybolması estetik bir soruna dönüşebilir. Dişleriniz yapısı gereği beyaz olmayabilir, ya da yaşam biçiminiz, beslenmeniz nedeniyle sonradan beyazlığını kaybetmiş olabilir. Dişleriniz yeteri kadar beyaz değilse ve bu yüzden gülmeye bile cesaret edemiyorsanız artık diş beyazlatma için bazı yöntemler denemenizin vakti gelmiş demektir.

Bu yazımızda evde diş beyazlatma yöntemleri özetlenmiştir. Diş beyazlatma uygulaması doktor kontrolünde evde yapılabilir. Bu estetik sorun ile ilgili piyasada bazı kimyasallar satıldığı gibi beyazlatmaya faydası olduğu belirtilen doğal ürünler de mevcuttur. Doktor kontrolünde diş beyazlatma için iki yöntem kullanabilirsiniz; Birincisi ofis tipi olarak adlandırılan lazerle beyazlatma işlemidir, bu yöntem muayenehanede belirli kimyasallar ile yaklaşık 1 saatlik bir işlem sonrası sonuçlanan bir uygulamadır. İkincisi ise doktor kontrolünde evde diş beyazlatma yöntemidir.

Evde Diş Beyazlatma:

KALIP YARDIMIYLA DIŞ BEYAZLATMA: Doktor kontrolünde ve ev tipi olarak adlandırılan beyazlatma işleminde dişlerinizin kalıpları çıkartılır ve bu kalıba yine doktorunuzun önereceği bir diş beyazlatıcı kimyasal uygulanır. Bu kimyasallar genellikle hidrojen peroksit ve karbonit peroksit gibi maddelerden oluşur. Bu kalıp günün belirli saatlerinde, özellikle geceleri uykudayken dişlerinize takılarak beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Kimyasal madde kalıba uygulanarak işlem hergün devam ettirilir. Sonuç alabilmek için bu tedavinin yaklaşık 10 gün kadar devam etmesi gerekmektedir. Bu dönemde kişinin çay, kahve ve sigara gibi dişleri lekelendirebilecek ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Bu yöntem ile genellikle sarı ve kahverengi dişlerde kesin sonuçlar elde edilebilmektedir. Doktor kontrolü ile yapılan uygulamanın en önemli avantajı tamamen sizin diş yapınıza uygun bir tedavi biçimi olmasıdır. Doktorunuzun diş tipinize uygun gördüğü kimyasallar dişlerinize  zarar vermeyecektir. 

Doktor kontrolünde yapılan uygulamalar bu konuda en etkili yöntemlerdir. Kalıp ve kimyasal kullanmadan evde kolayca uygulayabileceğiniz, oldukça yaygın diş beyazlatma yöntemleri de bulunmaktadır;

ÖZEL MACUNLAR: Diş beyazlatıcı macunlar kötü bir tercih olmayabilir, fakat yine içerikleri gereği dişte yıpranmalara neden oldukları gibi diş beyazlatma işleminde de çok büyük renk farkları yaratamamaktadırlar.

KARBONAT: Karbonat kullanarak diş beyazlatma yöntemi eskiden beri bilinse de bu uygulamaların kesin sonuç sağlamadığı da görülmüştür. Karbonatın çok sık kullanılması dişinizi yıpratır ve dişlerinizi renk değişimlerine daha da açık hale gelebilir. Misvak da diş beyazlatmada eskiden beri kullanılan bir bitkidir, fakat yine renk sorununun fazla olduğu durumlarda büyük oranda beyazlatma yaratamamaktadır.

BITKILER VE BITKI KABUKLARI: Çilek, portakal kabuğu ve limon gibi bitkilerin diş beyazlatmada etkili oldukları bilinmektedir. Normal kullanım için uygun olmakla beraber bu ürünler ile yapılan uzun süreli tedavi girişimlerinin dişlerinize zarar verebileceği bilinmelidir.

dis-bant

BEYAZLATICI DIŞ BANTLARI: Beyazlatıcı, ilaçlı diş bantları kullanarak dişlerde beyazlama sağlamak mümkündür. Bu bantlar alt ve üst dişlerinizi kaplayacak şekilde dişlerinize yapıştırılır, aynen doktor kontrolünde uygulanan kalıplarda olduğu gibi bu bantlarda da peroksit içeren beyazlatıcı kimyasallar bulunmaktadır. Bu bantların dezavantajları ise dişlerinize özel tasarlanmış olmamaları uygulamanın uzun bir süreç alması, sürekli tekrarlanması gerektiğinden uygulama zorluğu ve dişlerde oluşturdukları hassasiyetler olabilir.

Evde diş beyazlatma yöntemlerini özetlemeye çalıştık, bu yöntemlerden size en uygun olanı deneyerek daha estetik görünümlü dişlere kavuşmanız mümkün.