Zayıflamak için diyete başladığınızda bazı kurallarla karşılaşırsınız. Acaba uymak zorunda olduğunuz bu kurallar gerçekten işinize yarıyor mu, yoksa sağlığınızı mı tehdit ediyor? 

Önemsemediğiniz bir takım alışkanlıklarınız sağlıklı zayıflama kurallarına uymuyor olabilir! Bu yazımızda diyet yapılırken düşülen hataları sizler için derledik;

  1. ÇOK AZ YEMEK VE ÇOK DÜŞÜK KALORI ALMAK: Çok az gıda içeren çok düşük kalorili diyetler size kısa sürede kilo verdirir ama eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırsınız. Sağlıklı ve kolay zayıflama için günlük kalori alımınız 1200 kalorinin altında olmamalı. 
  2. ÇOK KISA SÜREDE ÇOK ŞEY BEKLEMEK: Diyete başladığımız anda hemen kilolarımızı vermek isteriz. Diyet planınızı daima uzun vadeli planlamalı ve kilo vermek için sabırlı olmalısınız. Aynı zamanda uygulanması kolay bir diyet seçmelisiniz. Haftada yarım ya da bir kilodan fazla zayıflatan diyetlere temkinli yaklaşın, bu sağlıklı zayıflama yöntemi değildir. Hızla verilen kiloların hızla geri alındığını unutmayın.
  3. ÖĞÜNLERI ATLAMAK: Vücudunuzu asla açlığa mahkum etmeyin. Herhangi bir öğünü atlamak, bir sonraki öğünde daha çok yemenize neden olacaktır. sağlıklı diyet
  4. SEVDIĞINIZ GIDALARI DIYETINIZDEN TAMAMEN ÇIKARMAK: Diyet yaparken belkide sizin için en güç şey, sevdiğiniz gıdalardan uzak kalmaktır. Sevdiğiniz gıdaları uzun süre yiyememek, hiç olmadığı kadar onlara özlem duymanızı sağlayacak ve bu gıdaları sizin için daha cazip hale getirecektir. Diyetinizden dolayı normal zamanda makul düzeyde tükettiğiniz bu gıdaları çok daha fazla ölçüde tüketme ihtiyacı duyacaksınız. Sevdiğiniz gıdalara küçük porsiyonlar halinde arada bir diyetinizde yer verin.
  5. YÜKSEK KALORI IÇEREN SAĞLIKLI GIDALARI SINIRSIZ ÖLÇÜDE TÜKETMEK: Örneğin kuruyemişler sağlıklı bir beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır, fakat sağlığımız için çok yararlı olan bu gıdaları sınırsız ölçüde tüketebileceğimiz algılanmamalıdır. Bu gıdalar sağlıklıdır fakat zayıflama için uygun değildir, kuruyemişlerin kalori değerleri çok yüksektir. Kuruyemişlere diyetinizde makul düzeyde yer verebilirsiniz.
  6. TEK TÜR GIDA DIYETLERI: Vücudumuzun yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Yaptığınız diyette bunlardan birini tamamen çıkarıyorsanız sağlıklı zayıflama adında hata yapıyorsunuz demektir. Örneğin düşük karbonhidrat bol protein içeren diyetlerle kalp ve böbrek sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz. Ayrıca yüksek dozda protein alımının orta yaş üzerindeki kadınlarda kemik erimesine yol açabileceğini de unutmayın.
  7. AKŞAM YEMEĞINI DOĞRU ZAMANDA YEMEMEK: Akşam yemeği ne çok erken ne de çok geç saatte yenilmemelidir. Eğer erken saatte yemek yerseniz, gece yarısı tekrar acıkabilirsiniz. Geç saatlerde ise sindirim sistemini zorlar ve uykuya dalma güçlükleri ile karşılaşırsınız. Ayrıca geç saatte yenen gıdaları vücudunuz yakamayacaktır.
  8. KILO VERMENIZI KOLAYLAŞTIRDIĞINI IDDIA EDEN DIYET ÜRÜNLERI SÜREKLI KULLANMAK: Bu  tür ürünleri yiyerek hiçbir zaman gerekli tatmini alamazsınız. Ayrıca bu tür ürünler sizi “nasıl olsa diyet ürünü daha fazla yiyebilirim” yanılgısına da itebilir. 
  9. GÜNLÜK UYKU DÜZENINIZI ÖNEMSEMEMEK: Sağlıklı bir insan için gerekli uyku süresi 6-8 saattir. Unutmayın ki yeterli düzeyde alınamayan uyku vücudunuzu daha çabuk acıktıracak ve daha çok yemenize neden olacaktır.
  10. EGZERSIZI ÖNEMSEMEMEK: Sadece kalori hesaplayarak kilo vermek yerine hayatınızda makul dozda egzersize de yer verin. Egzersiz ve sağlıklı bir zayıflama programı birlikte kullanılırsa kilo vermeniz daha da kolaylaşacaktır.