Fazla kilolarınızdan kurtulmak için uyguladığınız zayıflama yöntemleri sağlığınızı tehdit ediyor olabilir. Huffington Post gazetesinde yayınlanan bir haberde sağlığımızı tehdit eden 3 diyet türüne yer verildi. Bu diyetlerin dezavantajlarını sizler için derledik;

 

1. Tek Tür Gıda Diyeti

Tüm gün boyunca tek tür gıda tüketmek örneğin lahana çorbası veya sebze, meyve suyu tüketmeyi öneren zayıflama yöntemleri size kısa sürede kilo vermeyi ve vücudunuzu toksinlerden arındırmayı vaat eder. Bu tür diyetlerin en önemli sorunu uzun süre uygulanamaması ve vücudun bir süre sonra protein, karbonhidrat gibi besinlere ihtiyaç duymasıdır.

Bu diyetleri birkaç gün uyguladığınızda vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan karşılamaya başlar. Metabolizmanız zayıflar, diyetten sonra alacağınız normal kalorileri bile vücudunuz yakmakta zorlanır. Ayrıca tüm gün boyunca sebze veya meyve tüketmek ishal, şişkinlik gibi sindirim sorunlarına da yol açabilir.

New York Üniversitesi’nin bu konudaki çalışması, bu tür diyetlerin sizi obsesif düşüncelere yönelteceği yönünde... Örneğin içtiğiniz sebze suyu size patates kızartması ve biftek yeme fikrini daha fazla hatırlatabilir. Çünkü vücudunuz ihtiyacı olan bu gıdalara özlem duyacak. Ayrıca sadece sebze veya meyve yemek vücudu toksinlerden arındırmaz. Toksinlerden arınmak için tahıl, tohumlar gibi lifli gıdalara da ihtiyaç vardır.

2. Karbonhidratları Kısıtlayan Protein Ağırlıklı Diyet

Bu tür zayıflama yöntemleri kalori sınırlaması olmaksızın protein içeren gıdalara ağırlık vermektedir. Vücudun proteinleri sindirirken daha fazla kalori yakacağını ve açlık hissi duymadan kolayca kilo vereceğinizi vaat eder ve karbonhidratlara yer yoktur. Evet, özellikle beyaz karbonhidratların (beyaz ekmek, pirinç gibi), diyabet, kalp hastalıkları, kilo alımı, vücuttaki yangıyı arttırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur fakat karbonhidratlar vücudun önemli bir enerji  kaynağıdır. Vücuttaki organların ve dokuların karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Eğer vücudumuz ihtiyacı olan karbonhidratı alamazsa, enerji ihtiyacını yine kaslardan karşılar. Yani siz yağ yakmak yerine kaslarınızı kaybedersiniz.

Karbonhidrat içermeyen bir diyet, baş ağrısı, ağız kokusu, kas ağrıları, böbrek taşı, gut, böbrek yetmezliği, kabızlık gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Beslenmenizde özellikle compleks karbonhidratlara mutlaka yer vermelisiniz.

dolabı karıştıran kadın

3. Kalori Kısıtlayan Diyet

Bu zayıflama yöntemi uygulanırken vücudunuzun ihtiyacı olan günlük kalori miktarının %20-25’inden daha azı alınmaktadır. FDA’ya göre normal bir kişi için günlük kalori alımı 2000 kaloridir. Bu durumda bu diyeti uygulayan kişi günde 1500- 1600 kalori alıyor demektir. Bu diyet türü size zayıflarken aynı zamanda sağlıklı bir kardiovasküler sistem vaat ediyor. Dezavantajı ise uzun süre kalori kısıtlamasına gidildiğinde vücut daha az kalori ile idare etmeyi öğreniyor. Bu da metabolizmanızı yavaşlatıp, yağ stoklarınızı arttırıyor. Ayrıca kas kitleniz, kemik yoğunluğunuz, eğer erkekseniz testosteron seviyeniz azalma riski ile karşı karşıya kalıyor.

Eğer kalori kısıtlaması uygulayacaksanız bunu bir doktor denetiminde yapmanız daha uygun olacaktır. Çünkü kalori kısıtlaması uygularken vücut için gerekli bazı temel gıdaları alamayabilirsiniz.  

Sağlıklı zayıflama hızlı ve kontrolsüz kilo kaybından önemlidir. Sağlıklı zayıflamak için mutlaka vücut için gereken temel besinlerin alındığına emin olun.