Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyona yol açan virüs, bakteri, mantar, parazit gibi mikro organizmaların zarar verici etkilerine karşı korur. Bazı kişiler grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha sık yakalanırken, bazıları ise bu hastalıklara daha az yakalanır. Bu fark bağışıklık sisteminin iyi çalışması ile ilgilidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapılması gerekenleri aşağıda sizin için listeledik;

Bir çok faktör bağışlık sistemini etkiler. Bunların bazıları kontrol edilebilir, bazıları ise edilemez niteliktedir. Genelde bebekler ve yaşlılar bu konuda en hassas kişilerdir. Kronik hastalıklar, stres, geçirilen bir ameliyat ya da yaralanmalar vücudu mikroplara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

bağışıklık sistemi hastalıklardan korur

Doğal yöntemlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı 10 maddede özetliyoruz;

  1. Yeterli Derecede Uyku: Uyku süresince vücudumuz kendini yeniler. Uyku süresinin yetersizliği bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Ayrıca yetersiz uyku, vücuttaki stres hormonlarını da harekete geçirir. Her gece 6-8 saatlik uykuyu asla ihmal etmeyin.
  2. Stresten uzak durmaya çalışın: Eğer stres içinde iseniz vücuttaki adrenalin, efinefrin ve kortizol hormonlarının salgılanmasına yol açar. Bu da başta soğuk algınlığı olmak üzere bir çok hastalığa yakalanma riskinizi arttırır. Mutlaka stres yönetimini öğrenin.
  3. Vücudunuzu hareket ettirin: Orta düzeyli bir egsersiz programı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sizi stresten uzak tutmak için faydalıdır. Eğer spor salonlarına gitmeye vakit bulamıyorsanız, evde (veya açık alanda) kendi başınıza yapacağınız bir takım hareketlerin bile faydasını göreceğinizi unutmayın!
  4. Sigaradan uzak durun: Sigara ve dumanı, vücuttaki inflamasyon riskini arttırır. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan yetişkin ve çocukların solunum yolları enfeksiyonlarına daha kolay yakalandığı tespit edilmiştir. Kısacası sigaradan her türlü uzak durun, içilen ortamlarda bile bulunmamaya çalışın!
  5. D Vitamini ve Güneş Işınları: D vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Yapılan son araştırmalarda D Vitamini eksikliği ile solunum yolu hastalıkları arasında ilişki tespit edilmiştir. Güneş ışınlarının en önemli D Vitamini kaynağı olduğunu unutmayın.
  6. Beslenmenizde Probiyotik Gıdalara Yer Verin: Yoğurt, kefir gibi faydalı bakteriler içeren probiyotik gıdaları mutlaka tüketin.
  7. Gerekli Vitamin ve Mineralleri Alın: Başta C vitamini olmak üzere A, B6, E, D vitaminleri, folik asit, çinko ve selenyum, güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli vitamin ve minerallerdir.
  8. Dengeli Beslenin: Beslenme rejiminizde tüm gıda kategorilerine yer verin ama ağırlık sebze ve meyve tüketiminde olsun. Yeterli ölçüde hayvansal ve bitkisel protein almayı, faydalı yağ içeren gıdaları tüketmeyi de ihmal etmeyin. Bol su içmeyi de unutmayın. Fast food türü gıdalar, cipsler, tatlı kolalı içeceklerden uzak durun. Yapılan son araştırmalarda şekerli ürünlerin bağışıklık sistemini zayıflatan yiyecekler arasında olduğu yönünde bir çok bulguya rastlanmıştır. Şekerli gıdaları mümkün olduğu ölçüde az tüketmeye özen gösterin.
  9. Doğal Gıda Takviyeleri İle Tanışın: Soğan, sarımsak, ekinezya, ginseng, arı sütü ve poleni bağışıklık sistemini güçlendiren doğal yiyeceklerdir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için son zamanlarda popüler olan beta-glukanlardan, özellikle de Shitake, Maitake, Reishi mantar türlerinden faydalanabilirsiniz. Bu gıda takviyelerini tablet formunda da kullanabilirsiniz.
  10. Hijyene önem verin: Birçok solunum yolu enfeksiyonu, hasta kişilerle yakın temastan geçer. Nezle, grip olan kişilerle kucaklaşmayın, onların kullandığı bardak, havlu gibi malzemeleri kullanmayın. Sık sık ellerinizi yıkamayı ve havlunuzu düzenli aralıklarda değiştirmeyi de unutmayın!