Estetik ameliyattan sonra hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecek ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır. Zaten doktorunuz ameliyattan sonra bu konuda sizi mutlaka bilgilendirecektir. Bu yazımızda genel olarak dikkat etmeniz gereken hususlara kısaca değineceğiz:

 1. Hiçbir estetik ameliyat sonrası, özellikle de yüz gerdirme operasyonundan sonra sigara içmemeli, yani nikotin almamalısınız. Nikotin kan akışını ağırlaştırır, iyileşme sürecini geciktirir.
 2. Özellikle ameliyattan sonraki ilk iki hafta beş kilodan ağır hiçbir şey kaldırmamalısınız.
 3. Estetik ameliyat sonrası ilk hafta, eğilmemeye özen gösterin. Eğilmek size rahatsızlık hissi verebilir, başınızı döndürebilir.
 4. Spor yapıyorsanız, tekrar ne zaman başlayabileceğinize doktorunuza danışın. Özellikle ağır egzersizlerden kaçının. Sizin için en uygun spor yürüyüştür.
 5. Estetik ameliyat sonrası kullanacağınız ağrı kesiciler nedeniyle araba kullanmamalısınız. Bu durum ağrı kesicileri kullandığınız sürece geçerli.
 6. Ameliyattan sonra özellikle ilk yıl mutlaka koruma faktörü yüksek olan bir güneş kremi kullanmalısınız.
 7. Doktorunuzun tavsiyesi dışında hiçbir ilaç ve besin takviyesi kullanmamaya özen gösterin.
 8. Buz torbası uygulaması, ortaya çıkan morlukları azaltacaktır.
 9. Ameliyattan sonra özellikle ilk haftalarda size yardımcı olabilecek biri mutlaka yanınızda bulunsun.
 10. Bol sıvı alımı ve dengeli bir diyetin iyileşme sürecini hızlandıracağını unutmayın. Estetik ameliyat sonrası ilk haftalar iyi beslenmeniz çok önemlidir.
 • Estetik ameliyat hayatınızda önemli bir değişikliktir. İyileşme sürecinin uzunluğu sizi strese sokabilir. Bu zorlu süreç de doktorunuzdan, ailenizden, arkadaşlarınızdan destek alın. Onlarla konuşmak, iletişim içinde olmak, bu zorlu sürecin atlatılmasında size yardımcı olacaktır.