Gül yapraklarının içeriğinde bir çok vitamin bulunur. A, B3, C, D, E vitaminleri açısından zengindir. Buna ilaveten flavonoidler (Bitkisel pigmentler) içerir. Antioksidan özelliği vardır. Doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Gül suyu ise gül yapraklarının doğal yoldan damıtılması ile elde edilir. Gül suyunun saç ve cilt için bir çok faydası vardır.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

 1. Hassas ciltler dahil tüm cilt türleri için uygun bir üründür. Cilt için doğal bir nemlendirici ve toniktir, gül suyunu makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.
 2. Sivilce ve egzama tedavisinde etkilidir. Diğer cilt kızarıklıklarına ve cilt tahrişlerine de iyi gelir.
 3. Yağlı ciltlerde cildin yağ oranını ayarlayarak, fazla yağlanmayı önler.
 4. Gözenekleri kapatıcı etkisi vardır. Aynı zamanda h arika bir cilt temizleyicisidir. Gözenekleri temizler. Akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 5. Siyah nokta tedavisinde etkilidir.
 6. Anti-Aging özelliği vardır.
 7. Cildin PH dengesini ayarlar
 8. Güneş yanıklarının ve kesiklerin iyileşmesine yardım eder.
 9. Gül suyu kanlanmış, yorgun gözlerinize de iyi gelir. İki pamuğu gül suyu ile ıslatıp göz kapaklarınıza koyarak bekleyin. Bu uygulama gözlerinizi dinlendirecektir. Göz altı morluklarını da benzer yöntemle hafifletebilirsiniz.

Gül Suyu Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

 • - Gül suyundan tek başına faydalanabileceğiniz gibi, 2 Çorba kaşığı gliserin, bir bardak gül suyu ile 10 damla gül esansını karıştırarak kendinize bir losyon hazırlayabilirsiniz.
 • - Akne tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için gül suyu ve limon suyunu eşit oranda karıştırıp, sorunlu bölgeye haftada iki kez uygulayın.
 • - Doğal nemlendirici maske hazırlayabilirsiniz: Bir salatalığı soyup püre haline getirin, içine birkaç damla gül suyu ilave edin. Cildinize uygulayın. 20- 25 dakika sonra cildinizi yıkayın.

gül suyunun faydaları

Gül Suyunun Saça Faydaları

 1. Gül suyu saç derisindeki kan akışını düzenler, saç köklerini besler ve güçlendirir. Saçlar için iyi bir nemlendiricidir. Bu nedenle birçok saç bakım ürünün içeriğinde yer alır.
 2. Saçların gelişimi için yararlıdır. Saçlarınız için doğal bir nemlendiricidir. Kullandığınız şampuana birkaç damla gül suyu katıp, kullanabilirsiniz.
 3. Gül suyunu, gliserin veya badem yağı ile karıştırıp, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama saç deriniz için yararlıdır.