Yaz ayları güneşe karşı biraz daha yüksek korumaya ihtiyaç duyduğumuz aylardır. Sahilde, güneşlenirken, yüzerken ve günlük hayatımızda bile güneş ışınlarına karşı cildimizi korumamız büyük önem taşımaktadır. Peki en iyi güneş kremi nasıl seçilmelidir? Gelin, bir kaç sorudan yola çıkarak inceleyelim;

 

SPF Nedir? 

Öncelikle güneş kremlerinin üzerinde gördüğümüz SPF ne demek açıklayalım; SPF sun protection factor (yani güneş koruma faktörü) demek. Güneş kremleri SPF 2'den başlamakla birlikte, en yaygın olarak piyasada satılan koruma faktörleri SPF 15, SPF 20, SPF 25, SPF 30 ve SPF 50'dir. (Genellikle düşük değerler bronzlaşmak için kullanılan yağlarda ve kremlerde bulunmaktadır.) 

SPF'in yanında yazan değerler nedir? 

Bu değerler bize güneşten korunma süremizin kaç kat arttığını göstermektedir. Örneğin SPF 30 kullanırsanız kreminiz sizi güneşe karşı 30 kat daha uzun süre koruyacaktır. Yani hiç krem sürmemiş birinin 10 dakikalık yanma süresi, SPF 30 güneş kremi ile 300 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

SPF 15 UVB ışınlarının yaklaşık %94'ünü, SPF 30 ise yaklaşık %97'sini önlemektedir. (SPF 45-50'lere çıktığımızda ise bu oran sadece %1-2 artarak %98'lere ulaşmaktadır.) 

UVA, UVB nedir?

En yüksek SPF değeri en iyisi midir?

Aslında tam olarak böyle diyemeyiz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var; SPF 50'nin SPF 30'a göre zararlı ışınlardan koruma oranının sadece %1-%2 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca SPF 50 sürüldüğü zaman insanda "çok yüksek oranda korunuyorum" şeklinde yanlış bir algı oluşabilir ve güneşten kaçmamız gerektiğini unutabiliriz.

UVA, UVB nedir?

UVA ışınları cildimizin yaşlanmasından sorumludur, ayrıca UVA ışınlarına fazla maruz kalmak cilt kanserine neden olabilmektedir. UVB ışınları ise güneş yanığı ve cilt kanserine yol açabilmektedir. Her iki UV ışınından kaçınmakta fayda var, bu nedenle UVA/UVB koruması olan güneş kremleri tercih etmenizi öneririz.

Başka nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle suya dayanıklı güneş kremleri almanızı öneririz. Bu kremlerin suda koruma süresi genellikle 40-80 dakika arasındadır, bu nedenle mutlaka tazelemek gerekmektedir. Uygulaması kolay güneş kremleri almaya özen gösterin, çoğu insan sprey şeklinde olan güneş kremlerini uygulamayı daha kolay bulmaktadır.

Güneşe çıkmadan yarım saat önce vücudunuzun açıkta kalan her yerine güneş kreminizi uygulayın, dışarıda ise ara ara tazelemeniz gerektiğini unutmayın! Bütün işi yapması için sadece güneş kreminize güvenmeyin, mümkün olduğunca gölge yerleri tercih edin, şapka, güneş gözlüğü takın. 

Bu yazımızda güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları paylaştık, unutmayın güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler 10:00-16:00 arasıdır, özellikle bu saatlerde güneşten kaçınmalı, kendimizi ve çocuklarımızı korumalıyız! En iyi güneş kremleri konulu yazımız da güneş kremi seçiminizde sizlere yardımcı olacaktır.