Bu yazımızda jojoba yağını günlük yaşantımızda güzellik ve bakımımız için nasıl kullanabileceğimize dair bilgiler bulabilirsiniz:

  1. Yüzümüzü nemlendirmek için: Jojoba yağı, cildimiz için doğal bir nemlendiricidir. Bu nedenle rahatlıkla yüzünüze sürebilirsiniz. Cilt tarafından kolay emilir. Bunun için cildinizi temizleyip ılık suyla durulayın. Sonra bir kulak çubuğunu yağa batırarak cildinize sürün.
  2. Vücut losyonu olarak: Jojoba yağını, elleriniz , kollarınız, bacaklarınız tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz. İçine birkaç damla, portakal yağı veya lavanta yağı damlatıp, hoş kokulu doğal bir vücut losyonu da elde edebilirsiniz veya kendi vücut losyonunuza birkaç damla jojoba yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemi özellikle cildin nem kaybının yüksek olduğu kış aylarında yapın.
  3. Dudak koruyucu olarak: Kolay emilen ve nemlendirme özelliği yüksek olan bir yağ olduğu için dudaklarınıza da iyi gelecek, dudak kurumalarını ve çatlakları önleyecektir. Özellikle kış aylarında dudaklarınız için iyi bir koruyucu olacaktır.
  4. Makyaj temizleyici olarak: Jojoba yağını yarı yarıya suyla karıştırarak doğal bir makyaj temizleyici elde edebilirsiniz. 
  5. Saçlarınızı Kimyasal artıklardan arındırmak için: Saçlardaki jöle, saç spreyi gibi ürünlerin saçlarda bıraktığı kimyasal artıkları da temizler. Bunun için jojoba içeren şampuanlar kullanabilir veya jojoba yağından direk olarak yararlanabilirsiniz.Tabii ki bu daha etkili ve daha doğal bir yoldur. Bunun için jojoba yağını ıslak nemli saçlarınıza dipten başlamak üzere yayın. 20-25 dakika bekletip saçlarınızı şampuanlayın.
  6. Saç maskesi olarak: Jojoba  yağı ile kendinize bir "Hot oil treatment" maskesi hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 çorba kaşığı jojoba yağını bir cezveye koyup kaynatmadan hafifçe ısıtın. Sonra saç diplerinizden başlamak üzere tüm saçınıza yayın. Bir duş bonesi giyip 1-2 saat bekleyin. Sonra saçınızı şampuanlayın. Bu maske saçınıza ihtiyacı olan nemi verecek, saçlarınızı besleyecek ve elektriklenmesini önleyecektir.
  7. Yüzmeye gitmeden önce: Havuza ve denize gitmeden önce, üç-dört damla jojoba yağını saçlarınıza sürün. Jojoba yağı, saçlarınızı havuz suyunun kimyasal içeriğinden koruyacak, deniz suyunun ise saçlarınızı yıpratmasını engelleyecektir
  8. Tırnak Bakımında: Jojoba yağını tırnak bakımında da kullanabilirsiniz. Bir iki damla jojoba yağı ile tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Ayrıca jojoba yağının içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp kendi tırnak mantarı önleyici losyonunuzu hazırlayabilirsiniz.