Belki, yaşam koşulları nedeni ile sabah kahvaltı yapmaya zaman bulamıyorsunuzdur ama kahvaltı, günlük öğünlerimiz içinde şüphesiz en önemli olanıdır, özellikle de aktif bir çalışma hayatınız varsa! Kahvaltı yapmak kadar doğru ve sağlıklı kahvaltı seçimi de çok önemlidir. Biz bu yazımızda kahvaltının önemini ve neden vazgeçilmez olduğunu kısaca özetlemeye çalışacağız.

1. Güne kahvaltı ile başlayarak beyninizin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle çalışma hayatının içinde iseniz, daha akılcı düşünür, işe konsantre olmakta zorlanmazsınız.

2. Sağlıklı ve doğru bir kahvaltı gün içinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almanızı sağlar. Örneğin gün boyunca sizi enerjik hissettirecek, demir, magnezyum, B vitaminlerini dengeli ve doğru bir kahvaltı ile alabilirsiniz. Doğru kahvaltı seçenekleri için işte size birkaç örnek; 

  • Tam buğday unundan yapılmış tost
  • Yumurta
  • Kahvaltı gevrekleri, özellikle yulaf, bunlarla birlikte kırmızı meyveler (çilek, bögürtlen vb) kuru yemişler, kuru üzüm kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler.
  • Yoğurt

düzenli kahvaltı

3. İyi kahvaltı enerji seviyenizi yükseltir. Yapılan araştırmalar, düzenli kahvaltı yapanların gün içinde daha yüksek enerji seviyesine sahip olduklarını, kendilerini daha az yorgun hissettiklerini göstermiştir. 

4. Düzenli kahvaltı yapmak sağlığınıza olumlu etkide bulunur. Kalp hastalıkları, diyabet, obezite gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür. Özellikle kanın insülin dengesinin korunmasına yardımcı olur.

5. Kahvaltı ,sağlıklı bir kiloda kalmanızı kolaylaştırır. Araştırmalar, düzenli kahvaltı yapanların daha düşük Vücut Kitle Endeksine (Body Mass Index) sahip olduğunu göstermiştir.Güne doğru bir kahvaltı, örneğin yumurta ile başlamak, gün içinde sizin daha az yemek yemenizi sağlar. Kendinizi uzun süre tok hissedeceğiniz için öğlen yemeğinde her şeye saldırmazsınız. Yanlış bir kahvaltı seçimi ile de (örneğin kurabiye, kek ,tatlı çörekler gibi) karnınızın zil çalmasını önleyemez dolayısı ile öğlen yemeğini abartılı yiyebilirsiniz.

6. Kahvaltı, metabolizmanızı hızlandırır, kilo vermenize yardımcı olur. Eğer kilo fazlanız varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız, aktif bir metabolizmaya sahip olmak çok önemlidir. Araştırmalar, güne kahvaltı ile başlayanların gün içinde daha fazla kalori yaktıklarını göstermektedir.

Zayıflama veya kilo kontrolü için kahvaltının önemi göz ardı edilmemelidir!