Kayısı çekirdeği yağı, kozmetik sanayinin en çok tercih ettiği ürünlerden birisidir. Cildi besleyici ve yumuşatıcı etkisi vardır. Organik kayısı çekirdeği yağı, soğuk pres yöntemi ile üretilir ve kokusu çok az hissedilir. Yumuşak ve hafif bir yağdır. Bu yazıda kayısı çekirdeğinin sağlığa, saça ve cilde faydaları özetlenmektedir;

Kayısı Çekirdeği Yağının Sağlığa Faydaları

 1. Kayısı çekirdeği yağında, A, D, E gibi vitaminler ve kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller bulunur. Yine kayısı çekirdeği içinde bulunan amigdalin ise laetril kaynağıdır. Kanseri önlemede ve tedavisinde kullanılmaktadır.
 2. Aromaterapilerde tercih edilen bir yağdır. Hem vücudu hem de zihni yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Kayısı çekirdeği yağını, gül, lavanta,yasemin yağları ile karıştırıp vücudunuz için güzel bir masaj yağı elde edebilirsiniz.
 3. Anti-inflamatuar özelliği vardır. Bu nedenle egzema, seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları için de yararlıdır.
 4. Yaralanma ve kesiklerde hem acıyı giderir hem de enfeksiyon oluşumunu engeller.
 5. Çok yumuşak ve hafif bir yağdır. Hafif bir yağ olmasından ötürü, diğer yağların seyreltilmesinde kullanılır. Hassas ciltlerin kullanımı için de uygundur. Öyle ki bir çok  bebek bakım ürünlerinin içeriğinde yer almaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Güzelliğe Faydaları

 1. Kayısı çekirdeği yağı, hassas ciltlerin kullanımına bile uygun bir yağdır, bir çok kremin, losyonun ve sabunun içeriğinde kullanılmaktadır.
 2. Kayısı çekirdeği yağı, cildimizin yağ dengesini koruyarak, kurumasını engeller. Cilt tarafından kolayca emilir. Cildi yumuşak ve hafif şekilde yağlandırır.
 3. Cilt için hafif ve yumuşak bir nemlendiricidir. Cildin nem dengesinin korunmasını sağlar. Bu nedenle bir çok cilt serumunun içeriğinde kullanılmaktadır. Ciltte yağlı bir görüntü bırakmaz. Tüm cilt türleri için doğal bir nemlendiricidir.
 4. Gamma Linoleic Acid (GLA) açısından zengindir. GLA, hem cildin nem dengesinin korunmasına yardım eder, hem de cildin elastikiyetini korur. Ayrıca cilt tonunun ayarlanmasına yardım eder.
 5. Kayısı çekirdeği yağı A ve E  vitaminlerinin antioksidan özelliği ile çevre koşullarına, UV ışınlarına karşı ve serbest radikallerin cildimize vereceği zararlara karşı cildimizi korur. İçerdiği E vitamini ile hem cildimizi UV ışınlarına karşı korurken hem de kolajen üretimini artırarak cildin elastikiyetini korur. İçerdiği A vitamini ile yeni hücre üretimine katkıda bulunur, cildin yenilenmesini sağlar.

Bir sonraki sayfada kayısı çekirdeği yağı ile hazırlayabileceğiniz bakım formüllerini görebilirsiniz:

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilt Bakımında Kullanımı:

Kayısı çekirdeği yağını tek başına cildi nemlendirmek ve beslemek için ya da vücut losyonu ve masaj yağı olarak kullanabileceğiniz gibi sivilce tedavisi için kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki mazlemeleri karıştırıp sorunlu bölgeye uygulayın. Kalanının buzdolabında saklayıp tekrar kullanabilirsiniz.

 • - 20 gr kayısı çekirdeği yağı
 • - 7 damla çay ağacı yağı
 • - ½ damla lavanta yağı

Kayısı çekirdeği yağı ile cilt bakım maskeleri de hazırlayabilirsiniz;

 1. Bir cezvede 1 çorba kaşığı balı ısıtın. Bir avuç bademi döverek un haline getirip, balla karıştırın. 2 çorba kaşığı kayısı çekirdeği yağı ilave edin. Cildinize uygulayın, yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Bu maske cildinizi hem besleyecek hem nemlendirecektir.
 2. İki olgun kayısıyı ezin. 1 çorba kaşığı kayısı çekirdeği yağı ilave edin. Bir avuç bademi un haline getirip ezdiğiniz püreye katın, cildinize uygulayın, yarım saat bekletip cildinizi yıkayın. Bu maske ise hem cildinizi besleyecek, hem de cildinizi temizleyerek, siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

Kayısı Çekirdeği Yağının Saçlara Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı bir çok saç bakım ürününün içeriğinde kullanılmaktadır. Saçların gelişimine yardımcı olur ve çabuk uzamasını sağlar, ayrıca kökten uca bakım yaparak parlaklık, yumuşaklık ve canlılık verir.Kayısı çekirdeği yağı ile saç köklerinize masaj yaparak onların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi, zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.