Kontakt lens eğer yeni yeni kullanmaya başlıyorsanız ilk başlarda biraz zor gelebilir, ancak zamanla kullanmaya devam ettikçe hem eliniz alışacak, hem de lenslerin temizliği ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenmiş olacaksınız. Bu yazımızda yeni başlayanlar için ufak bir tavsiye rehberi oluşturmak istedik,  İşte lens kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken püf noktalar; 

TEMIZ ELLER: Ellerin temiz olması lens takmanın en önemli kurallarından biridir. Gözlerinizin mikrop kapmaması için lenslerinize her zaman temiz ellerle dokunmaya özen gösterin.

MAKYAJ: Makyajınızı uygulamadan önce lenslerinizi takmayı unutmayın, bunun aslında iki nedeni var; birincisi lensler olmadan ne yaptığınızı çok net göremeyeceksiniz (özellikle ileri düzey bir miyop derecesine sahipseniz), ikincisi makyajdan sonra lens takarsanız lenslere kalem, maskara vs bulaşma riskiniz olması. Bu nedenle önce lensler, sonra makyaj!

EYELINER: Maskara ve eyeliner sürme işleminde oldukça özenli olmalısınız, lenslerinize bulaşabilecek en ufak bir parça bile sizi rahatsız etmeye yetecektir. 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ: Yaz aylarında güneş gözlüğü takmayı ihmal etmememiz gerekiyor, ancak lens kullananlar için bu durum biraz daha önem kazanıyor, zira gözlerde ekstra sulanma veya lenslerde kurumaya kadar pek çok rahatsız edici durum baş gösterebilir. Ayrıca güneş ışınlarına fazla maruz kalma, gözlerimizin daha da çok bozulması için zemin hazırlayacaktır.

lens kullanımı

GÜNLÜK LENS: Eğer gözlerinizde kuruluktan şikayetçiyseniz, daha fazla nem tutma kapasiteleri olduğu için günlük lens kullanımı tercih edilebilir. Üstelik günlük lensler ile temizleme, solüsyon satın alma gibi dertleriniz de olmayacak. 

ARA ARA GÖZLERINIZI DINLENDIRIN: Gözlük takmaktan nefret ediyor olsanız bile arada bir gözlerinizin hava almaları ve dinlenmeleri için gözlük takmayı unutmayın. Eğer dışarıda gözlük takmak sizi rahatsız ediyorsa evde bulunduğunuz süre boyunca takabilirsiniz. 

LENSLERINIZ TAKILIYKEN UYUMAYIN: Gözlerinizde lens ile uyuya kalırsanız muhtemelen uyandığınızda gözlerinizin kuruduğu ve acıdığını hissedeceksiniz. Uzun süre bunu devam ettirmeniz halinde gözlerinizde sürekli kuruluk olma riski var. 

SUDA (HAVUZ,DENIZ, DUŞ) LENSLERINIZI ÇIKARIN: Havuzda klor, denizde tuzlu su, banyoda ise şampuan-sabun kaçma riskine karşı mutlaka lenslerinizi çıkarın. Özellikle havuz ve denizde lenslerinizin rahatsızlık verdiğini siz de hissedeceksiniz, kaldı ki bir göz ovuşturmanızla bile lenslerinizi kaydırma ve kaybetme riskiniz olduğunu da unutmayın.