Abd'de faaliyet gösteren Environmental Working Group'un araştırmaları kozmetik ürünlerin güvenilirliği ile ilgili bildiğimiz bazı gerçeklerin hatalı olduğunu ortaya çıkarıyor, sağlıklı ve doğal kozmetik ürünlerin büyük önem kazandığı günlerde bu yazımızdaki konuları da mutlaka aklınızın bir ucunda tutmalısınız!

1. Büyük market ve mağazalarda satılan tüm ürünler daha güvenlidir: Büyük bir hipermarketin rafında yeni çıkmış bir ürün gördüğümüzde "bu ürün kötü olsa burada satılmazdı" gibi bir düşünceye girebiliriz fakat kozmetik ürünlerin tamamının testten geçirilmesi söz konusu olmadığından ürün içeriklerinin ve ürünlerin markete çıkmadan önce o rafa gelene kadar bir onay sürecine tabi tutulduğunu söylemek yanlış olur. Bazı renk katkıları ve temel bileşenler dışında ürünlerde testten geçirilmemiş onlarca katkı maddesi olabilir.

2. Kişisel bakım ürünlerinde hükümetlerin çok ciddi denetimi ve cezaları olduğundan kozmetik firmaları zararlı madde kullanarak kendilerini riske atmak istemezler: Her ülkede farklı kanunlar geçerli olduğundan bazı maddelerin kullanımı bazı ülkelerde serbestken bazı ülkelerde yasaklanmış olabilir. Ek olarak firmalar belirlenmiş bazı renk verici madde ve yasaklanmış temel bileşenler dışında istedikleri ürünleri kullanabilirler. Zararlı olup olmadığı bilinmeyen ve yeni teknoloji ile üretilen bazı ürünler de ürün içeriklerinde sıkça kullanılabilmektedir.

3. Kozmetik ürünleri tenimize sürdüğümüz için çok da zararlı değillerdir. Vücuda geçme oranları çok düşüktür: Tenimize sürdüğümüz bazı ürünlerde deriye daha fazla nüfus etmesini sağlayan kimyasallar kullanılmaktadır. Ek olarak kozmetik ürünleri sadece tenimize sürülen ürünler olarak düşünmemek gerekir. Özellikle sprey ve pudralı ürünleri solumak da ciddi sağlık sorunları getirebilir.

organik ürün sertifikası

4. Çocuklar için özel olarak üretildiği söylenen ve hipoalerjenik (alerjik reaksiyonu tetikleme eğŸilimi az olan) etiketli ürünler çok daha güvenilirdir: Kozmetik sektöründe reklam ve pazarlama faaliyetlerinin tam olarak kontrol altında olduğu söylenemez. Bir firma farklı ifadeler kullanarak tüketiciyi reklam yolu ile yanıltabilir. Örnek olarak; ürüne "doğal" ya da benzeri bir damga yapıştırmak ile firmanın tam olarak ne kastettiği belirsizdir. ABD de 1700 çocuk kozmetiği üzerinde yapılan araştırmada ürünlerin %80'inde zararlı olabilecek maddeler kullanıldığı görülmüştür.

5. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) kullanıcıya zarar vermiş bir ürünü hemen piyasadan toplatıp satışını durdurabilir: US Food and Drug Administration, kısaca FDA,Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur. FDA nın ürünleri geri çağırma gibi bir yetkisi olmadığı gibi firmaların da FDA'ya zarar görmüş müşteri istatistiği bildirme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır, bu tamamen isteğe bağlıdır.

6. Tüketici olarak ambalajdaki ürün içeriklerini okuyarak kendimi kimyasal maddelerden koruyabilirim: Ürün içeriğinde yer alan bazı maddenin ambalaj üzerine yazılması zorunlu değildir. Bunun gerekçesi ise "ticari sır" oluşturabileceğidir. Koku veren maddeler ve bir çok nanomaddeler bu kapsamda düşünülmektedir.

7. Sağlıklı kozmetik sadece kadınlar için önemlidir, bu nedenle sadece kadınların ilgisini çekiyor: Son dönemde erkekler de neredeyse kadınlar kadar kişisel bakım ürünleri kullanmaktadırlar. Kadınlar gün içinde kullandıkları ürünler ile 168, erkekler 85, çocuklar ise 61 farklı madde ile karşılaşmaktadırlar. Sağlıklı kozmetik ürün kullanımı tüm insanlar için önemlidir.

Bu maddeler gösteriyor ki tüketici sağlığı firmaların insiyatiflerine kalmış durumdadır. Kim bilir belki de eskiden bu kadar araştırma ve geliştirme yapılmadığı dönemlerde daha sağlıklıürünler kullanıyorduk. Ticari kaygılar ön plana çıktıkça zararları tam olarak tespit edilmemiş maddelere maruz kalıyor olabiliriz. Fakat firmaların bilmesi gereken ise tüketim alışkanlıklarının doğal kozmetik ürünlere kaydığı günümüzde, sağlıklı ve zararsız ürün üreten kozmetik üreticilerinin uzun vadede daha kazançlı çıkacağıdır.

Kaynak:http://www.ewg.org'dan makyajpuan tarafından derlenmiştir, bu şekli ile kullanmak için lütfen kaynak belirtiniz.