Kuru bir cilde sahipseniz muhtemelen kış aylarında cildiniz iyice kuruyor hatta belki de pul pul oluyordur. Yaz ayları gelmeden 'kuru ve çatlak' görünümü yok ederek, vücudumuzun koruyucu kalkanına, yani cildimize biraz daha özen göstermeye ne dersiniz? İşte kuru cildi nemlendirmek için önerilerimiz;

1) Duş Sırasında Çok Sıcak Su ile Yıkanmayın: Dışarıda hava soğukken banyo esnasında sıcak su kullanma fikri kulağa hoş geliyor olabilir ancak çok sıcak su cildinizdeki nemi azaltarak kurutacaktır. Ilık bir duş almanızı tavsiye ederiz, hem bu şekilde sadece vücudunuza değil saçlarınıza da bir iyilik yapmış olursunuz, zira sıcak su kan dolaşımını azaltarak saç köklerinizin beslenmesine engel olabilir.

2) Doğal Sabunlar Kullanın: Duş esansında güzel kokan ancak bir sürü kimyasal içeren sabunlar veya duş jelleri yerine mümkün olduğunca 'doğal' ürünler kullanmaya özen gösterin. Güzel kokan duş jelleri çok cazip görünüyor olabilir, ancak cildinizi kurutacak kimyasallarla dolu olduklarını unutmayın!

3) Duştan Hemen Sonra Nemi Hapsedin: Duştan çıkar çıkmaz ilk işiniz bir nemlendirici krem sürmek olsun, böylelikle cildinize nemi hapsetmiş olacaksınız. Özellikle kuru ciltler için özel üretilmiş bir ürün seçmenizi öneririz, eğer nemlendirici kremlerin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız bebe yağı da kullanabilirsiniz.

4) Zeytinyağı Mucizesi: Zeytinyağını sadece mutfakta mı kullanıyorsunuz? Bu mucizevi yağ, hem saç hem de kuru cilt bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle cilt bakımında çok kuruyan bölgelere, örneğin ellerinize, dirseklerinize ve ayak topuklarınıza az miktarda zeytinyağı sürebilirsiniz. Önemli bir püf nokta; sürdükten sonra cildinize iyice yedirmeyi ihmal etmeyin!

5) Bol bol su için ve Meyve Sebze Tüketin : Su içmek vücudumuzdaki nem oranını arttırır, aynı şekilde sebze ve meyve tüketimi de çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek cildimize nem kaynağı olacak ve ışıl ışıl sağlıkla parlamasını sağlayacaktır.

6) Bulunduğunuz Ortamı Nemlendirin: Buhar makinası, özellikle kaloriferlerin yandığı soğuk kış aylarındaki kuru havalar için en iyi çözüm! Hem ortamı nemli tutacak hem de gece boyu kuruyan boğazınıza da iyi gelecektir.