Stres, modern yaşamın bize getirdiği en önemli problemlerden biridir. Stresin vücudumuzu olumsuz yönde etkilediği ise bilinen bir gerçektir. Bu nedenle stresle nasıl baş edeceğimizi bilmek, yani stres yönetimi önem taşıyor. Stres yönetimi ile ilgili Mayo Klinik (Abd’nin en büyük medikal araştırma firmalarından birisi) tarafından hazırlanmış sekiz önemli ipucu bulunuyor:

  1. Pozitif düşünün: Yapılan çalışmalar, iyimser kişilerin stresle daha iyi baş ettiklerini göstermiştir.
  2. Pozitif stratejiler geliştirin: Strese neden olan etkenleri hayatınızdan çıkaramazsınız ama pozitif stratejiler geliştirerek onları kontrol edebilirsiniz. Aklınızdaki pozitif duygu ve düşünceleri artırmaya çalışın.
  3. Manevi değerler benimseyin: Kendi manevi değerlerinizi keşfedin. Bunlar stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.
  4. Kendiniz için ayırdığınız zamana sahip çıkın: Bazı insanlar, kendi zamanlarını alacak bir istek için hayır demeyi çok güç bulurlar. Sarfedilecek bir evetin de bir bedeli olduğunu unutmayın. Bu bedel, daha fazla stres daha az iç huzur olabilir. Suçluluk duygusu duymadan kendiniz için ayırdığınız zamanı iyi değerlendirin.
  5. Hayatınız ve işiniz arasındaki dengeyi iyi kurun: İşinizde evinizden daha çok vakit geçirirseniz, özel yaşamınıza zaman ayıramayabilirsiniz veya bakıma muhtaç anne, babanız, evlilik sorunlarınız, mali problemleriniz varsa işinize konsantre olamazsınız. Hayatınız ve işiniz arasındaki dengeyi ayarlamaya çalışın.
  6. Meditasyona başvurun: Sakinleşmenizi sağlayacak bir çok meditasyon tekniği, stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.
  7. Sakinliğinizi koruyun: Stres içinde olmanız normaldir ama pes etmeden onunla nasıl baş edeceğinizi bilmek önemlidir. Kontrolü ele geçirebilmek için neler yapacağınıza odaklanın. Sakin olabilmek için stres yönetimindeki şu dört unsuru unutmayın: Kaçınmak,Değiştirmek, Benimsemek,Kabullenmek.
  8. Daha güçlü sosyal ağlar kurun: Ailenizle, arkadaşlarınızla meslektaşlarınızla ilişkilerinize önem verin.