Doğru besinleri seçerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler bu yazımızda sizler için 8 maddede listelenmiştir:

1. GREYFURT: İnsülin direncini düşürerek vücuttaki yağ yakım mekanizmasını harekete geçirir.Yüksek oranda lif ihtiva eder. Bu meyvenin düzenli kullanımı yağ oranını azaltır, metabolizmayı hızlandırır. Greyfurt C vitamininin yanısıra B1 Ve Folik Asit açısından da zengindir. Dolaşımı düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Greyfurt suyu da zayıflama konusunda yardımcıdır, fakat meyvenin kendisini yemek daha etkilidir diyebiliriz.

2. TARÇIN: Tarçının, tüketildikten 20 dakika sonra metabolizmanın hızını %8 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Tarçın, e-coli bakterisiyle mücadele eder, kolestrol seviyesini düşürür, insülin direnci ve Tip-2 diyabet oluşmasına karşı koruyucudur, zayıflamayı kolaylaştırır. Kahvaltılık gevreklere, süte, yoğurda ve tatlılarınıza bu lezzetli baharatı katarak bu besinleri lezzetlendirebilir ve sağlığınız açısından fayda sağlayabilirsiniz.

3. KAHVE: Ölçülü bir dozda alınan kafein, sinir sistemini uyararak metabolizmayı hızlandırır. Bu etkiyi sağlamak için uygun dozdaki kafein miktarı bir fincan kahvedir (150mg kafein). Fazla içilen kahve uykusuzluk ve düzensiz kalp atışlarına neden olur. Günlük kahve tüketiminin iki fincanı geçmemesi önerilmektedir.

hardal tohumu zayıflatır

4. HARDAL TOHUMU: Hardal tohumu, demir, kalsiyum, fosfor, çinko, selenyum,protein, omega3 açısından zengindir. Hardal tohumu, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır. Hardal tohumunu et, balık ve tavuk ile yapılan yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

5. YOĞURT: İyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. İçeriğindeki faydalı bakteriler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklarda yağ emilimini engeller. Kilo verme konusunda da yardımcıdır.

6. ACI BİBER: Jalapenos gibi çok acı biberler metabolizmayı hızlandırma konusunda çok etkilidir. Bu biberlerin içeriğinde bioaktiv bir madde olan Capsaicin (Kapsaisin) bulunur. Termojenik özelliğe sahiptir. Vücut ısısını artırarak metabolizmayı harekete geçirir.

7. YULAF: Yulaf lif açısından zengin bir gıdadır. Kandaki insülin seviyesini düşürerek metabolizmayı hızlandırır. Kolestrolü düşürür,bağışlık sistemini güçlendirir. Ayrıca tok tutucu özelliği vardır.

8. YEŞİL ÇAY: Yeşil çay da termojenik niteliklere sahiptir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırır. Yapılan bir çalışmada, yeşil çayın içeriğindeki bir antioksidan türü olan kataşinlerin kilo verme konusunda etkili olduğu saptanmıştır.